10.12.2019

Ján Haspra: „Mladí chlapci sa vyvíjajú správnym smerom“

Jesenná časť sezóny 2019/20 je už minulosťou a tak nastal čas na jej zhodnotenie s hlavným trénerom nášho A mužstva Jánom Hasprom.

Po sezóne 2018/19, v ktorej Ruža získala svoj celkovo štvrtý ligový bronz medzi elitou, nasledovalo omladenie kádra a zmeny sa udiali aj v realizačnom tíme. Novým trénerom sa stal Ján Haspra s asistentom Marekom Saparom. Z mládežníckych kategórií zavítal do seniorského realizačného tímu aj kondičný tréner Tomáš Bartko. Na všetkých čakala hneď v úvode ťažká skúška – prvé predkolo Európskej ligy s Levski Sofia. Ružomberčania tomuto súperovi podľahli dvakrát 0:2 a tak sa museli s pohárovou Európou rozlúčiť v najrýchlejšom možnom čase. Bolo to veľmi ťažké pre trénerov aj pre hráčov. Zvykali sme si na seba. Bolo to fakt veľmi náročné. V takomto dvojzápase treba mať obrovské množstvo šťastia a my sme ho nemali ani v jednom zápase, tak sme aj keď so cťou, ale predsa vypadli s náročným súperom z Bulharska,“ spomenul si na Európsku ligu lodivod tímu spod Čebraťa.

Vo Fortuna lige mužstvo z centra dolného Liptova na úvod doma zdolalo Nitru 1:0 a v Žiline remizovalo s Trenčínom 1:1. Potom však prišlo neľahké obdobie s viacerými prehrami. Zlom nastal v deviatom kole, kedy Ružomberok zdolal Dunajskú Stredu. Prvé dva zápasy to bolo dobré, ale potom sme sa zastavili. Po zápase s Pohroním nastala veľká kríza, útlm, ktorý trval vyše mesiaca, ale nakoniec sa nám podarilo dostať z krízy víťazstvom v Dunajskej Strede. Potom prišlo neuveriteľné skoro trojmesačné obdobie, keď sme vyhrávali vonku. Doma sme síce len remizovali, ale napriek tomu to bolo úžasné obdobie zo strany chlapcov. Podávali excelentné výkony, morálka mužstva bola na stopercentnej úrovni. Bolo to skutočne úžasné obdobie,“ povedal Ján Haspra.

Ruža napokon v jeseni získala 25 bodov a zimuje na štvrtom mieste s dvojbodovým náskokom pred 5. Michalovcami, 6. Trnavou a 7. Zlatými Moravcami. V Slovnaft Cupe navyše postúpila do jarných bojov a vo štvrtok spozná svojho štvrťfinálového súpera. Na začiatku jari čakajú Ružomberčanov posledné štyri kolá základnej časti Fortuna ligy, po ktorých sa súťaž rozdelí na dve šesťčlenné skupiny. Ružomberok má pred jarou slušnú východiskovú pozíciu, lenže na päty mu dýchajú ďalšie kluby. Čo potrebuje mužstvo zlepšiť počas zimy? Zvládanie domácich zápasov, premieňanie šancí a väčšiu odvahu najmä v ofenzívnej časti ihriska,“ zamyslel sa tréner, ktorého zverenci vo vonkajších jesenných dueloch neraz veľmi milo prekvapili, no doma zvíťazili iba raz.

Počas jesene dochádzalo k častým prechodom hráčov medzi A a B mužstvom, čo je dobrý signál pre všetkých snaživých mladých futbalistov. „Išlo nám o to, aby sa pomaly stieral rozdiel medzi hráčmi Áčka a Béčka. Mladí chlapci sa vyvíjajú správnym smerom,“ skonštatoval Ján Haspra.

Viacerí mladí futbalisti sa počas jesene výrazne zlepšili a postupne nabrali skúsenosti vo Fortuna lige. Tréner však celkom pochopiteľne nevybral jedného hráča, ktorý ho potešil najviac. Všetci hráči, ktorí sú v kádri ma uspokojili najmä tým, akí sú ľudia, ako sa správajú a ako berú vážne svoje hráčske povinnosti. Čiže so všetkými som spokojný. S každým jedným hráčom aj s takým, ktorý nenastupoval alebo nastupoval menej, ale všetko to má svoj zmysel. Všetci hráči majú v našej kabíne svoje zaslúžené miesto,“ pochválil šéf ružomberského realizačného tímu svojich zverencov.

Pred sezónou neprišlo do seniorského mužstva klubu spod Čebraťa veľa nových hráčov a s najväčšou pravdepodobnosťou to tak bude aj pred jarou. Vydali sme sa inou cestou. Ak by sa našiel nejaký mladý, kvalitný, slovenský futbalista, ktorý by spĺňal naše parametre, tak by sme sa možno po ňom otočili, ale neočakávam nejaké extrémne posilňovanie mužstva,“ povedal Ján Haspra.

Ružomberčania odštartujú zimnú prípravu v utorok 7. januára 2020. Ešte je otázne, či pôjdeme na sústredenie do zahraničia. Začíname doma a ak budeme doma aj celú prípravu, tak to nevadí. Vieme si poradiť aj s takouto alternatívou. Nie sme nároční, takže kľudne prichádza do úvahy aj takáto možnosť,“ vyjadril sa tréner k programu zimnej prípravy, o ktorom vás budeme včas informovať. Začiatok jarnej časti Fortuna ligy je naplánovaný na sobotu 15. februára 2020 a Ružu čaká na úvod vonkajší duel so Sereďou.


Foto: Rudolf Maškurica, Ján Kmeť

ZDIEĽAJ ČLÁNOK