25.6.2022

Príprava: Ruža sa vrátila zo sústredenia

Ružomberské A mužstvo má za sebou jeden prípravný duel na domácej pôde a aj sústredenie v Rakúsku, kde absolvovalo ďalšie dve stretnutia. Doterajší priebeh letnej prípravy sme zhodnotili s trénerom Petrom Struhárom.

Liptáci v úvodnom domácom súboji vyhrali nad Humenným 3:1, keď sa o góly mužstva spod Čebraťa postarali Štefan Gerec, Lukáš Fabiš a Adam Morong. Bol to prvý zápas a hrali sme s druholigovým Humenným. Vyskúšali sme si všetkých hráčov, ktorých sme mali k dispozícii okrem reprezentantov. Zápas nám veľa ukázal. Chalani mali chuť. Každý hral minimálne štyridsaťpäť minút. Som rád, že sme sa presadili po pekných akciách. Následne sme ešte boli u nás v našich podmienkach a išli sme na sústredenie, kde sme sa stretli s dvomi kvalitnými súpermi,“ spomenul si tréner na prvé meranie síl v príprave.

Na sústredení Ružu ako prvý preveril SKU Amstetten. Duel sa skončil remízou 0:0. „Prvým súperom bol druholigový klub z Rakúska, kde musím povedať, že sme hrali s prílišným rešpektom a bolo vidieť, že chalani majú v nohách tréningy. Boli sme častokrát nepresní v kombináciách a tak sa aj skončil zápas. Vytvorili sme si príležitosti, ale neboli sme dostatočne efektívni, aby sme skórovali,“ zhodnotil Peter Struhár.

V druhom súboji na sústredení u našich západných susedov Ružomberčania prehrali s nemeckou Fortunou Düsseldorf 1:3. O jediný gól Liptákov sa postaral Tomáš Bobček. „Posledný zápas na sústredení sme odohrali v stredu s veľmi kvalitným súperom Fortunou Düsseldorf. Ukázal nám na čom ešte musíme popracovať, čo sa týka systémových vecí, taktiež na súčinnosti jednotlivých hráčov na svojich postoch, lebo už sme boli v podstate kompletní. Do hry sa už dostal aj Bobček a takisto ostatní hráči, ktorí mali menšie zranenia. Bolo cítiť, že pre niektorých to bol prvý zápas a takisto sme boli rozdelení na dve zostavy. Zápas nám ukázal, že budeme musieť dotrénovať lepšiu súčinnosť a musíme sa zamerať hlavne na aktívnu priestorovú obranu,“ skonštatoval ružomberský lodivod.

Okrem stredopoliarov Adama Moronga a Adama Tučného, ktorých príchod bol oznámený už pred úvodným tréningom, zasiahli do stretnutí aj ďalší dvaja noví hráči – útočník Marko Kelemen a obranca Matúš Malý. „Musím povedať, že tí hráči prišli preto, lebo sme vedeli o ich kvalitách s tým, že Marko Kelemen mal nejaké zdravotné problémy, čo sa ukázalo hlavne tým, že na ňom vidno kondičný deficit, na ktorom bude musieť popracovať, aby mohol dávať do zápasov svoje silné stránky. Myslím si ale, že v ňom vidno potenciál. Je silný chrbtom k bráne. Vie sa zapojiť do kombinácií. Trošku sa ešte musí zžiť s naším systémom, aby vedel pracovať v obrane. Pri Matúšovi Malom sme vedeli, že k nám prichádza kvalitný stredný obranca s dobrou rozohrávkou a veľmi dobrým čítaním hry. Takže myslím, že veľmi rýchlo zapadol do mužstva. Hral na tom jeho poste s rôznymi spoluhráčmi. Ukázal nám svoje predpoklady, organizoval obranu a musím ho pochváliť, lebo v zatiaľ poslednom zápase vyzeral najlepšie zo stredných obrancov. Myslím si, že budú posilami a chlapci budú môcť na seba vyvíjať tlak v rámci konkurencie,“ povedal Peter Struhár.

Ružomberská výprava si spríjemnila tréningový proces na sústredení nedeľným teambuildingom.Osvedčilo sa nám to už v predchádzajúcom období, keď sme boli minulý rok v lete v Opalenici. Prišli noví hráči a na sústredení sme mali dosť času spraviť pohovory, takisto ten náš teambuilding, pretože tam vidíme ako chlapci pracujú v tíme aj v kritických momentoch. Bol zameraný na súdržnosť, určenie si lídra v skupinách. Veľa nám to ukázalo a myslím si, že to bolo veľmi dobré doplnenie nášho sústredenia. Bolo tam vidieť veľa emócií. Taktiež zžitie sa celého realizačného tímu s hráčmi,“ vysvetlil šéf realizačného tímu mužstva spod Čebraťa.

Prvý súťažný duel čaká Liptákov vo štvrtok 7. júla 2022 o 18:30, kedy na svojom trávniku odohrajú úvodný duel prvého predkola Európskej konferenčnej ligy UEFA s litovským FK Kauno Žalgiris. Týždeň predtým, 30. júna o 18:00, ich čaká domáca generálka s poľským klubom GKS Katovice. V generálke pôjde o kontrolný zápas, kde už budeme chcieť viacerých hráčov zapojiť do vyššej minutáže. Takže teraz sa budeme chcieť pripraviť na generálku, aby sme zase popracovali na súčinnosti v rámci systémov. Čaká nás veľmi dobrý súper. Zase to bude trošku iný štýl. Myslím si, že to bude fyzickejší futbal, takže veľmi dobrá previerka pre nás. Bolo by dobré, aby sme boli v generálke úspešní aj výsledkovo,“ povedal Peter Struhár pred posledným prípravným súbojom.

V tíme doteraz nastalo niekoľko zmien. Dajú sa ešte do konca letnej prípravy očakávať ďalšie príchody? „Myslím si, že čo sa týka príchodov, chceli by sme aby prišiel Filip Lichý. Aj samotný hráč si veľmi pochvaľoval a ukazoval iniciatívu, aby sa mohol k nám pripojiť. Uvidíme v nasledujúcich dňoch ako sa to dohodne medzi klubmi a samotným hráčom. Ak by k nám Filip prišiel, musím povedať, že by sme boli s tým kádrom spokojní. Možno príchody nejakého jedného-dvoch hráčov by sme si nechali v talóne, lebo vieme, že hráme Európu, ligu aj pohár, tak aby sme si všetky tie náboje nevystrieľali,“ prezradil tréner.

Za sprostredkovanie a organizáciu sústredenia v Rakúsku ďakujeme spoločnosti Upper Austria.

Foto: Rudolf Maškurica, Matej Šavol

ZDIEĽAJ ČLÁNOK