21.12.2020

Tihomir Kostadinov nám priblížil Vianoce v Severnom Macedónsku

Vianoce sa blížia a posledné dni pred najkrajšími sviatkami v roku sa pozrieme na to, ako ich budú prežívať naši futbalisti. Ako prvý nám prezradí svoje plány Tihomir Kostadinov.

Momentálne jediný legionár v oranžovom drese má za sebou hektický rok s výborným záverom, keď ako hráč Severného Macedónska vybojoval so spoluhráčmi historicky prvý postup na Majstrovstvá Európy. Tento rok bol zložitý pre každého človeka na svete, rovnako aj pre mňa. Mal som ťažký rok, lebo na začiatku sa nehral futbal. Potom prišlo zranenie, ktoré ma trápilo tri mesiace. Nakoniec všetko dobre dopadlo, keď sme s reprezentáciou postúpili na Majstrovstvá Európy. Takže môžem to zhodnotiť, že to bol dobrý rok,“ zhodnotil rok 2020 ružomberský futbalista.

Jednou z najzložitejších častí roka bolo obdobie po prerušení minulej sezóny. Tihomir Kostadinov sa v tom čase vrátil do Severného Macedónska, kde finančne podporil nemocnicu v blízkosti svojho bydliska. Pred reštartom súťaží sa potreboval vrátiť do Ružomberka, čo však letecky nebolo možné a tak absolvoval cestu cez Balkán, o ktorej by sa dal natočiť film. Cestoval viacerými spojmi, pomohli mu členovia rodiny aj kamaráti, no a dlhé úseky musel prejsť aj pešo. Bolo to náročné cestovanie, ale napokon som to zvládol. Dúfam, že keď teraz pôjdem domov, nebudem sa potom znova vracať takým istým spôsobom ako vtedy,“ spomenul si Tihomir Kostadinov na svoj návrat pod Čebrať.

Aktuálna situácia s ochorením COVID-19 sa dotkne aj vianočného programu ľudí na takmer celom svete. Tento rok budú všetci doma s rodinou, lebo sa nesmie nikam chodiť. Reštaurácie a všetko bude zatvorené. Vianoce budem sláviť so svojou rodinou,“ povedal hráč obliekajúci dres s číslom dvadsať a ďalej dodal: U nás je na Vianoce celá rodina doma. Ideme do kostola, spolu sa najeme, s rodinou si pozrieme vianočné filmy.“

Na rozdiel od väčšiny obyvateľov Slovenska, v Severnom Macedónsku slávia Vianoce o dva týždne neskôr, v januári. Aké sú ďalšie spoločné a aj odlišné znaky Vianoc u nás a v domovine nášho futbalistu? Jeme tradičné macedónske jedlá. Je v nich veľa mäsa, máme rybu. Niečo podobné ako tuná, ale máme svoje tradičné jedlá. Taktiež staviame stromček. Taký zvyk ako máte na Slovensku, že každému treba kúpiť darčeky u nás nemáme. Darček si musím kúpiť sám,“ povedal so smiechom Tihomir Kostadinov.

Čo želá hráč z tímu spod Čebraťa do nového roka ružomberským fanúšikom? Prial by som si, aby ich opäť pustili na štadióny. Chceme, aby pustili aspoň nejaké percentá ľudí na štadióny, lebo takto hrať, to je veľmi ťažké aj pre nás a myslím, že aj pre nich. Musia sledovať zápasy na internete alebo v televízore. Taktiež im prajem veľa zdravia a nech naďalej dodržujú všetky opatrenia, aby sme sa čo najskôr videli na štadióne,“ zaželal fanúšikom 24-ročný futbalista.

Foto: Rudolf Maškurica, ffm.mk

ZDIEĽAJ ČLÁNOK