10.6.2024

Začala sa letná príprava

V pondelok 10. júna 2024 odštartoval ružomberský seniorský tím prípravu na novú sezónu. Pred úvodným tréningom sa s nami podelili o svoje pocity hlavný tréner A mužstva Ondřej Smetana a hráči Ján Maslo so Štefanom Gerecom.

Letná príprava sa začína v domácich podmienkach. Prvý duel odohrajú hráči v piatok 14. júna o 15:00 v Bešeňovej s Humenným. Verím, že nadviažeme na zimnú prípravu, ktorú si myslím, že sme zvládli podľa plánu a predpokladov. V úvode sa musíme venovať aj kondícii, to je základ. Myslím si, že chlapci si minulý týždeň individuálne spravili základ, ktorý dobre splnili. Teraz na to musíme nadviazať. Máme štyri a pol týždňa do prvého súťažného zápasu. Takže myslím si, že na kondičnú zložku máme dosť priestoru,“ povedal hlavný tréner ružomberského A mužstva Ondřej Smetana.

Následne čaká mužstvo spod Čebraťa sústredenie v Slovinsku, kde si Ruža zahrá s albánskym KF Egnatia, slovinským NK Domžale a rumunským FC Rapid Bukurešť. Po návrate zo sústredenia bude hrať s Liptovským Mikulášom a v riešení je momentálne ešte súper na generálku pred prvým predkolom Európskej ligy. Je dobre, že už budúci týždeň odchádzame na desať dní do Slovinska, kde verím, že budeme mať dobré podmienky. Máme tam dobré zápasy, dobrých súperov. Verím, že to využijeme čo najlepšie. Potom sa vrátime na zápas s Liptovským Mikulášom. Potom už budeme mať týždeň do prvého majstrovského zápasu,“ skonštatoval tréner.

Po skončení uplynulého ročníka tím opustil kapitán Marek Zsigmund. Naopak, s najväčšou pravdepodobnosťou bude pod Čebraťom aj naďalej pokračovať najskúsenejší člen kádra Ján Maslo. Vyzerá to tak, že áno. Už po sezóne sme sa rozprávali s trénerom aj s vedením, že by boli radi, keby som pokračoval. Nemám žiadne zdravotné problémy, takže rozhodol som sa pokračovať,“ prezradil ružomberský obranca.

Na prvom tréningu sa hlásili aj traja hráči, ktorým sa skončili hosťovania – Matúš Krištof, Gabriel Halabrín a Marko Kelemen. Klub sa aktuálne naďalej intenzívne snaží o posilnenie kádra. „Pracujeme na tom už od záveru sezóny, kedy sme vedeli, že nás bude čakať pohárová Európa. Chceli sme tím oživiť, doplniť, okysličiť, tak ako v každom prestupovom období a niektoré súťaže skončili neskôr ako naša súťaž. Máme rozpracovaných hráčov na tie posty, ktoré nás trápia a verím, že tento týždeň alebo v priebehu budúceho týždňa sa dotiahnu tie prestupy, prípadne hosťovania a doplníme tím. Chceme aby sa tím skvalitnil, doplnil, vytvorilo sa v tíme ešte väčšie konkurenčné prostredie, aby to boli hráči, ktorí majú prvoligovú príslušnosť a patria ku kvalitným hráčom. Plus sa rozprávame ešte o jednom mladom perspektívnom hráčovi,“ priblížil Ondřej Smetana.

Ruža vstúpi do nového ročníka dvojzápasom Európskej ligy naplánovaným na 11. a 18. júla. Liptáci už čoskoro spoznajú svojho prvého súpera. S určitosťou to bude jedno z týchto mužstiev - FC Sheriff Tiraspoľ (Moldavsko), NK Maribor (Slovinsko), FC Toboľ Kostanay (Kazachstan), Wisla Krakov (Poľsko), Pafos FC (Cyprus), Paksi FC (Maďarsko). Ťažko úplne hodnotiť ich silu, keďže s nimi nemáme konfrontáciu, ale všeobecne sa dá povedať, že sú to kvalitné tímy. Vo všetkých tých tímoch sú kvalitní hráči. Bude to dobrá konfrontácia, ale zároveň môžem povedať, že aj so šancou pre nás, čo je dobre. Múdrejší budeme 18. júna a potom sa môžeme začať pripravovať na konkrétneho súpera,“ povedal tréner a odpovedal aj na následnú otázku, ktorého súpera by bral najradšej a či je pre mužstvo výhoda, že v prípade neúspechu si ešte zahrá druhé predkolo Európskej konferenčnej ligy UEFA: „Ani na jar v Slovnaft Cupe sme si nevyberali súpera a rovnako si ho nebudeme vyberať ani teraz. Dostaneme súpera, budeme sa na neho pripravovať ako pre nás, tak aj pre slovenský futbal, pre koeficient a nebudeme riešiť čo bude ďalej. Budeme chcieť uspieť v dvojzápase, spravíme pre to maximum. Nechceme byť nastavení tak, že by sme mali premýšľať nad možnosťami v prípade neúspechu v prvom dvojzápase.“

Podobná odpoveď na adresu potenciálnych súperov zaznela aj z úst Jána Masla: „Tešíme sa všetci, celý klub. Musíme sa na to dobre pripraviť a skúsiť sa dostať čo najďalej. Boli tam dáke ťažšie mužstvá, dáke možno ľahšie, ale ťažko povedať koho by som si želal,“ zamyslel sa futbalista obliekajúci dres s číslom tri.

Štefan Gerec si z ponuky vedel vybrať. Prvý zápas by som chcel čo najľahšieho súpera, ale nemôžeme si vyberať. Musíme prijať takého súpera, ktorého nám vyžrebujú. Prijali by sme asi najskôr súpera z Cypru alebo z Kazachstanu, ale ten je moc ďaleko, takže radšej Pafos,“ povedal ružomberský útočník.

V akom prípade bude ofenzívny futbalista spokojný s blížiacou sa sezónou? Neviem kedy budem úplne spokojný, ale určite treba uhrať prvú šestku a potom aj miestenku do Európy. Samozrejme najskôr musíme čo najlepšie odohrať Európsku ligu,“ vyslovil plány Štefan Gerec.

Zoznam A mužstva MFK Ružomberok:

Dominik Ťapaj, Tomáš Frühwald, Branislav Sokol, Richard Rázga, Alexander Mojžiš, Ján Maslo, Šimon Gabriel, Giuliano Antonio Marek, Alexander Selecký, Matúš Malý, Matúš Krištof, Oliver Luterán, Timotej Múdry, Kevin Švehla, Kristóf Domonkos, Samuel Šefčík, Gabriel Halabrín, Samuel Lavrinčík, Adam Tučný, Marián Chobot, Martin Chrien, Jan Hladík, Štefan Gerec, Martin Boďa, David Jackuliak, Marko Kelemen

Program letnej prípravy nášho A mužstva:

14. 6. 2024 o 15:00 MFK Ružomberok – FK Humenné (Bešeňová)
19. 6. 2024 KF Egnatia – MFK Ružomberok (Slovinsko)
22. 6. 2024 NK Domžale – MFK Ružomberok (Slovinsko)
25. 6. 2024 FC Rapid Bukurešť – MFK Ružomberok (Slovinsko)
29. 6. 2024 o 20:00 MFK Tatran Liptovský Mikuláš – MFK Ružomberok (Liptovský Mikuláš)
3. 7. 2024 súper v riešení

Foto: Ján Kmeť

ZDIEĽAJ ČLÁNOK