Slovnaft Cup: Napriek domácej prehre postupujeme do finále + FOTO

V utorok 16. apríla 2024 odohral Ružomberok domácu odvetu semifinále Slovnaft Cupu s Lipanmi.

MFK Ružomberok: Ťapaj – Kotula, Maslo, Zsigmund – Marek (74. Úradník), Domonkos (57. Múdry), Švehla, Tučný (57. Šefčík) – Chobot, Boďa (57. Gerec), Jackuliak

ŠK Odeva Lipany: Šupka – Jacko, Kovalčík, Shliakhov, Dlugoš, Poremba, Marecel Vysočan (71. M. Kráľovič), Vitovič (90. Michal Vysočan), S. Kraľovič (85. Kamenec), Micherda, Tináth (72. Vranko)

Gól: 70. Vitovič

Žlté karty: 73. Chobot – 90. Shliakhov

Rozhodovali: Ruc – Štofik, Košecký

Diváci: 731

Po výhre mužstva spod Čebraťa v prvom semifinálovom súboji na súperovej pôde v pomere 5:0, dostali v domácej odvete priestor prevažne hráči, ktorí na jar nemajú dostatočnú minutáž. Prvú šancu mal v 5. minúte Chobot, keď Šupka vyrazil jeho strelu spoza šestnástky na rohový kop. Po tejto štandardnej situácii si brankár hostí poradil s Maslovou hlavičkou. O osem minút dali o sebe vedieť aj hostia, keď ružomberská defenzíva v poslednej chvíli zblokovala strelu Tinátha. V 22. minúte Švehla spoza veľkého vápna minul bližšiu žrď. O deväť minút Boďa vysunul Chobota, no ten pred Šupkom namieril vedľa bližšej žrde. Po dvoch minútach získali Lipany priamy kop a strelu Slavomíra Kraľoviča smerujúcu k žrdi, vyrazil Ťapaj. V 35. minúte našiel Kovalčík centrom z rohového kopu pri bližšej žrdi Marcela Vysočana, ktorý hlavičkoval nad brvno. O tri minúty Chobotovu strelu zblízka vyrazil Šupka. Na konci polčasu Marcel Vysočan vypálil na bránu a jeho strelu vyrazil Ťapaj.

Hneď v úvode druhého dejstva po Tučného centri hlavičkoval Boďa tesne vedľa. Po desiatich minútach Šupka vyrazil strelu Domonkosa tesne popri nohách nabiehajúceho Boďu. Ružomberčania naďalej držali loptu častejšie na svojich kopačkách, no nedostávali sa cez defenzívu hostí do výraznejšej príležitosti. Naopak, v 70. minúte udreli Lipany, keď otvoril skóre Vitovič – 0:1. Po šestnástich minútach Chobotovu strelu vyrazil Šupka. V 87. minúte Gerec v šanci pálil nad brvno. O dve minúty sa v ďalšej príležitosti ocitol Chobot, lenže zoči-voči gólmanovi hostí namieril vedľa vzdialenejšej žrde. Ruža tak doma nepotešila svojich fanúšikov a prehrala 0:1. Nič to ale nemení na skutočnosti, že v súčte obidvoch semifinálových duelov postupuje so skóre 5:1 piatykrát v klubovej histórii do finále pohárovej súťaže, ktoré sa odohrá v stredu 1. mája 2024 o 15:00 v Košiciach.

Ondřej Smetana (tréner Ružomberka): „Nemyslím si, že sme k dnešnému stretnutiu pristúpili nejako laxne alebo nezodpovedne, ale nehrali sme dobre. Výkon nebol kvalitný. Po prípravnej fáze sme zase skončili pri súperovej šestnástke. Tam sme neboli schopní si vytvoriť viac príležitostí a väčší tlak. Myslím si, že prišiel zákonitý trest. Naši hráči mali nejaké šance, ktoré sme nepremenili a súper zaslúžene vyhral. Prvý zápas nám dal obrovskú príležitosť rozložiť záťaž a pustiť do hry aj mladších hráčov. Išli sme s dvomi dorastencami, čo si myslím, že je v tejto fáze super skúsenosť, že si to prežili a hrali semifinále pohára. Samozrejme od nich, aj od celého tímu, sme chceli lepší výsledok. To nepopieram. Tak to je. Sme sklamaní, že sme doma nezdolali Lipany. Dnes bolo prednejšie rozložiť záťaž, dať príležitosť viacerým hráčom. Zvyšok tímu nechať psychicky trošku odpočinúť. Verím, že sa nám to vyplatí v ďalších zápasoch.“

Štefan Mihalík (tréner Lipian): „Z našej strany je dobojované. Naša úžasná, krásna rozprávka je na konci. Sme nesmierne šťastní, že tento zápas sa skončil tak, ako sa skončil. Škoda, že domáci zápas sa prakticky skončil v šiestej minúte vylúčením brankára. Nechcem tvrdiť, že by sme ten zápas remizovali alebo vyhrali. To v žiadnom prípade nie. Určite by sme sa ale posnažili a spravili nášmu súperovi minimálne taký problém ako dnes. Chcem mu srdečne zablahoželať k postupu do finále Slovnaft Cupu. Verím, že sa stane víťazom pohára, aby sme aj my mali takú satisfakciu, že keď sme vypadli, tak sme vypadli s víťazom Slovnaft Cupu 2023/24.“