26.6.2015

Hodnotenie sezóny - žiačky

V hodnotení sezóny pokračujeme tímom žiačok, ktoré sa v nadstavbovej časti Regionálnej ligy žiačok stred, umiestnili na konečnej štvrtej priečke. O zhodnotenie sme požiadali trénera tejto vekovej kategórie, Petra Dubovca.

,,Žiačky hrali celoslovenskú súťaž rozdelenú do štyroch regiónov. V Stredoslovenskom regióne bolo prihlásených desať družstiev rozdelených do dvoch geografických skupín po päť členov. Jarná časť sa hrala rovnako turnajovým spôsobom, opäť rozdelená na dve päťčlenné skupiny, ale už podľa jesenných výsledkov na prvých päť tímov bojujúcich o titul víťaza SsFZ a päť tímov hrajúcich o umiestnenie," vysvetlil lodivod družstva pravidlá regionálnej súťaže.

Po jeseni mohli byť futbalistky spokojné s umiestnením, na jar však na jesenné výkony nenadviazali. ,,Jesennú časť som už podrobnejšie hodnotil, skončili sme prví a bol to obrovský úspech. Cez zimnú prestávku sme odohrali, celkom úspešne, množstvo halových turnajov. Viacerými víťazstvami sme sa snažili odstrániť náš najväčší problém a to nízku sebadôveru a udržanie si koncentrácie a výkonnosti počas celého zápasu. S jarnou časťou nemôžeme byť spokojní. Práve spomínaná sebadôvera, koncentrácia a stabilná výkonnosť nám paradoxne chýbali. Mali sme katastrofálny začiatok, keď sme v prvých štyroch zápasoch ani raz neskórovali a nezískali ani bod. V dvanástich zápasoch sme strelili len dvanásť gólov, čo je žalostne málo. Neraz sme pred stojacou súperovou brankárkou na bránkovej čiare, nikým nebránení, ešte volili prihrávku doslova nikomu, niekde k rohovej zástavke namiesto akejkoľvek streľby. Aj v defenzíve sme boli často príliš pasívni, statickí a inkasovali sme až šestnásť gólov. V porovnaní s jeseňou, kde naše skóre bolo 29:2, to je určite nepríjemná zmena," zhodnotil tréner.

Peter Dubovec si je vedomý dôvodov neúspešnej jarnej časti. ,,Je dôležité pravdivo pomenovať najdôležitejšie príčiny neúspechu. Skĺbiť družstvo dievčat vo veku od desať do šestnásť rokov do jedného celku nie je jednoduché. Markantné rozdiely nájdeme nielen medzi jednotlivými hráčkami po výkonnostnej stránke, ale aj u každej jednotlivkyne počas jedného dňa v trojzápase. Zamerali sme sa aj na mentálny tréning, napriek tomu mnohé hráčky stále nastupovali na zápas s predstavou, že nedáme ani gól, nezískame ani bod, nebude sa im dariť a podobne. Dôvody takéhoto uvažovania ostali pre mňa veľkou neznámou. Vypadlo nám príliš veľa kľúčových hráčok zo základnej zostavy. Baby sú vo veľmi problémovom veku, kedy sa menia nielen fyzicky, ale aj duševne a menia sa ich priority. Niektoré majú alebo mali vážne zdravotné problémy. Iné si zvolili radšej spôsob nočného života a spoločnosť chlapcov, ako dievčat. To trénera najviac mrzí, keď niekto mrhá svojím talentom," zhrnul tréner problémy, ktoré ho sprevádzali počas posledných mesiacov, no chybu nehľadá len mimo seba samého: ,,Svoj podiel viny mám na tom aj ja ako tréner. Väčšina dievčat si zvolila tvrdú disciplínu a drinu. Citlivejším dievčatám a tiež tým menej snaživým to ale nevyhovuje a aj to boli dôvody nezačlenenia do tohto tímu. Aj preto som cez jar kričal na lavičke menej. Malo to však podľa mňa negatívny dopad. Hráčky akoby bez toho nevedeli fungovať a na ihrisku pôsobili zaspatým dojmom. Často nevedeli čo majú robiť a chýbala im chuť aktívne hrať."

Aké sú ciele do ďalšieho ročníka? ,,V budúcej sezóne žiačok sa budeme musieť zaobísť bez jedenástich hráčok, nakoľko ročníky 1999 a 2000 už nebudú môcť nastúpiť za žiačky. V tomto veku aj najviac dievčat s futbalom končí pre spomínané priority. Dávam si za hlavnú úlohu udržať ich pri futbale, vytvoriť družstvo junioriek, ktoré bude hrať novovytvorenú regionálnu súťaž junioriek. Radšej totiž vidím dievča na ihrisku s loptou, ako v nočnom podniku s pivom a cigaretou," povedal Peter Dubovec a na záver využil možnosť vysloviť poďakovanie: ,,Na záver sa chcem poďakovať všetkým, ktorí mi pomáhali, najmä Palkovi Strmenskému, Erike Konfálovej, Sise Puchelovej, Adi Adamčiakovej a všetkým rodičom. Stálo ich to veľa energie, času aj finančných prostriedkov! Špeciálne poďakovanie patrí Števovi Zošákovi, ktorý ochotne prišiel medzi dievčatá a podelil sa s nimi o svoje skúsenosti z jeho bohatej futbalovej kariéry!"
Súťaž: Regionálna liga žiačok STRED - nadstavbová časťUmiestnenie: 4. miesto

ZDIEĽAJ ČLÁNOK