13.12.2017

Hodnotíme jeseň mládežníckych tímov

Keďže mládežnícke výbery už majú za sebou jesennú časť sezóny, zhodnotili sme ju so športovým riaditeľom mládeže Ladislavom Peckom a aj s trénerom mládežníckych brankárov Jánom Hablákom.

Hodnotenie začíname našimi najmladšími nádejami hrajúcimi za prípravky. Chlapci si úspešne počínali v Lige prípraviek. Zároveň výber U11 zimuje na prvej priečke v Kormanovom pohári určenom pre o dva roky starších futbalistov a U10 sa momentálne nachádza na druhej priečke v lige s o rok staršími súpermi z okolitých miest a obcí. Ešte viac ako výsledky však teší záujem detí obliekať oranžový dres. Ani ja, ani tréneri sa vôbec nepozeráme na umiestnenie. Čo je potešiteľné, veľa detí prišlo do prvého ročníka. Museli sme ich rozdeliť. Musia sa tam striedať viacerí tréneri, aby to malo zmysel. Delíme si po desať hráčov. Takže na každom tréningu v najmladších kategóriách sú štyria tréneri. Najpozitívnejšie je, že deti majú záujem a prišli do klubu,“ zhodnotil športový riaditeľ mládeže.

Jeseň majú za sebou aj všetky štyri žiacke výbery. Kategória U12 zimuje na tretej a U13 na šiestej pozícii v I. lige mladších žiakov – stred. Výber U14 sa nachádza na treťom a U15 na štvrtom mieste v I. lige starších žiakov – stred. Ako hovorím, od kedy som prišiel tak tréneri, aj my sa snažíme hráčov vychovávať do tej „štrnástky“, „pätnástky“ aby mali radosť z futbalu. Aby sa bavili, aby nesledovali výsledky. Samozrejme chceme byť hore, chceme niečo dokázať, ale chceme im vštepiť radosť a futbalovú kvalitu. V každej kategórii sú dvaja tréneri, ktorí sa im veľa venujú individuálne, aby futbalové zručnosti a kvalita bola výrazná u tých, čo majú talent a tí, ktorí nemajú aby sa im približovali. Zápasy sú v podstate v rámci tréningu. Tak to berieme aj v žiackych kategóriách, aby sme ich vychovávali a odzrkadľuje sa to vo vyšších kategóriách,“ vysvetlil Ladislav Pecko.

Sympatické výkony podávali v jeseni mladší dorastenci a tímy U16 aj U17 zimujú v I. lige mladšieho dorastu na tretích priečkach. V „šestnástke“ aj „sedemnástke“ hrajú pekný futbal a dosahujú pekné výsledky. Samozrejme aj vyhrali, aj prehrali, ale dosahujú výsledky tým, že hrajú futbal. Nie je to len nejaký boj. Vždy je radosť sa na nich pozerať. Samozrejme majú aj výkyvy. Chlapci sú mladší, niektoré obdobie sa im tak nedarí, ale vidno, že futbalové veci tam sú. Preto je naša myšlienka od prípravky po žiakov robiť s nimi tieto veci. Snažíme sa vhodne dopĺňať kategórie od pätnásť, šestnásť, sedemnásť rokov aj kvalitou, ktorá im prináša osoh. Snažíme sa tím dopĺňať hráčmi, ktorí majú perspektívu, aby mohli hrať za ružomberské A mužstvo, čo je dôležité,“ povedal niekdajší česko-slovenský a neskôr slovenský reprezentant.

Starší dorast U19 mal slabší rozbeh, no postupom času sa v ligovej tabuľke vyšplhal na momentálne piate miesto. Ako som sledoval zápasy, devätnástka hrá vyrovnanú súťaž. Výsledky sú dôležité z otázky psychiky a pohody. Niektoré zápasy nepreklopili ako minulý rok. V niektorých zápasoch sa menej darilo. Majú najviac remíz z celého súťažného pola. Keby mali možno miesto remíz štyri víťazstvá a štyri prehry, tak sú bodovo vyššie v tabuľke, ale pracujú na tom. Myslím si, že je tam perspektíva. Hlavne vidím, že sú tam hráči, ktorých skúšajú aj tréneri „Áčka“ Matúš Kmeť, Matej Madleňák a Jakub Kudlička. Je tam Mário Mrva, ktorý by sa podľa môjho názoru mohol zapojiť do prípravy s A mužstvom. V útoku sú Rastislav Kružliak a Marek Bobček, ktorí dávajú góly. Možno že im chýba niečo do dospelého futbalu, ale prácou sa to dá všetko spraviť. Našich dorastencov si vyberajú aj reprezentační tréneri,“ pochválil mladých futbalistov Ladislav Pecko.

Svoje špecifiká má brankársky post, preto sme sa na napredovanie žiackych a dorasteneckých gólmanov pozreli s ich trénerom Jánom Hablákom. „Podstatnou vecou nás trénerov je, aby sme ich vychovali pre A mužstvo a vtedy majú šancu dostať sa o stupienok vyššie. Veľkou nádejou pre klub je Ivan Krajčírik z U19, ktorý sa už rok pripravuje s A mužstvom a je v pravidelne v slovenskej mládežníckej reprezentácii. Dokonca už má za sebou aj premiéru v A mužstve v podobe dvoch štartov vo Fortuna lige. V U19 prešiel reprezentačnými zrazmi Marek Bakoš. Verím, že sa presadí v mužskom futbale. Z tímu U16 už bol Nikolas Čilík v reprezentačnej nominácii na dva prípravne zápasy. V U15 je zase perspektívny Jakub Novák, ktorý je tiež v širšej nominácii slovenskej reprezentácie. Verím, že v budúcnosti zúročí svoj talent. V kategórii U17 na sebe tvrdo pracujú Adam Spišák a Jakub Červeň a verím že ešte zabojujú, lebo talent na to majú. V žiackych mužstvách a prípravke máme sedemnásť brankárov, ktorí na sebe pracujú aby boli lepší a stali sa dobrými brankármi,“ povedal na adresu svojich zverencov ich tréner.

Zaujímavú jeseň majú za sebou naše futbalistky. V súčasnosti máme tímy žien, junioriek a žiačok, pričom od aktuálneho ročníka hrajú všetky družstvá najvyššie súťaže. Ženy si postupne zvykajú na náročnejšie súperky a zimujú na šiestej pozícii a juniorky na siedmej priečke. Ružomberské futbalistky navyše postúpili do druhého kola Slovenského pohára žien, kde v dramatickom súboji s Prešovom napokon po remíze 3:3 prehrali na pokutové kopy. Ešte pred rokom sme ženy ani nemali, teraz máme ženy v prvej lige a dievčatá to baví. Je to trend nielen na Slovensku, ale v celom svete, že ženský futbal bude rásť. Dievčatá to baví, hrajú to. Z môjho pohľadu je to taký pohodový futbal. Som rád, že hrajú prvú ligu. Majú to o moc ťažšie. Zistili, že musia viac pracovať. Keď vidím dievčatá pred tréningom a po tréningu, chcel by som ten futbalový entuziazmus dotiahnuť aj k naším chlapcom, čo sa trošku vytratilo,“ vzdal hold športový riaditeľ mládeže ružomberským futbalistkám.

ZDIEĽAJ ČLÁNOK