11.2.2020

Ružomberčania sú pripravení na ligovú jar

V utorok 11. februára 2020 sa na ružomberskom štadióne konala tlačová konferencia pred začiatkom jarnej časti Fortuna ligy. Zúčastnili sa jej predseda predstavenstva a generálny riaditeľ klubu Ľubomír Golis, hlavný tréner A mužstva Ján Haspra a kapitán tímu Ján Maslo.

Úvod konferencie patril dokončeniu prác na futbalovej akdémii MFK Ružomberok, ktorá bola financovaná Ministerstvom školstva vo výške 1,5 milióna Eur, 200 000 Eur Slovenským futbalovým zväzom, 50 000 Eur spoločnosťou Eco Investment, ako aj s podporou mesta Ružomberok. „V decembri 2019 sme úspešne ukončili našu takmer dvojročnú prácu a dobudovali sme futbalovú akadémiu, čo prinesie skvalitnenie podmienok na prácu s mladými hráčmi a talentami. Dobudovali a vybudovali sme ubytovacie kapacity, tak isto sme rozšírili a dobudovali nové hracie plochy, jedno menšie ihrisko s umelým povrchom. Taktiež sme zrekonštruovali štadión v Černovej. Tam sme tým pádom taktiež získali jednu hraciu plochu a pri umelej tráve v areáli štadióna MFK Ružomberok sme vybudovali novú tribúnu na sedenie. Umelá tráva je využívaná najmä našou mládežou a chýbala nám tribúnka na sedenie. Toto všetko sme zvládli a máme sa čím pýšiť. V marci zrealizujeme oficiálne otvorenie futbalovej akadémie spojené s prehliadkou novovybudovaných priestorov,“ priblížil generálny riaditeľ klubu.

Ruža odštartovala zimnú prípravu v domácich podmienkach a neskôr absolvovala aj sústredenie v Turecku. Počas prípravy odohrala šesť zápasov s bilanciou tri výhry a rovnaký počet prehier a s vyrovnaným skóre 11:11, keď zdolala Liptovský Mikuláš (2:1), Baník Ostrava (4:0) a Cracoviu Krakov (2:1) a podľahla Partizanu Belehrad (1:2), Altachu (1:3) a Austrii Viedeň (1:4). „Bola to moja prvá zimná príprava v pozícii hlavného trénera A mužstva. Dopadla na jednotku, pretože všetko čo sme si predsavzali pred zimnou prípravou sme splnili do bodky. Na úvod sme sa v Ružomberku venovali kondičnej príprave, tam to dopadlo úplne bez problémov. Dvaja hráči mali zapálenú achylovku, ale to je bežné pri takomto tréningovom procese. Potom sme sa zúčastnili výborného pobytu v Turecku, kde bolo do bodky splnené všetko, čo sme si naplánovali. Aj týmto sa chcem ešte raz poďakovať vedeniu klubu, že nám umožnilo kvalitnú prípravu. Nemal som tam ani jeden problém ani s hráčmi, ani s terénom, ani s organizátormi. Všetky zápasy vyšli ako mali, takže tam to bolo z mojej strany hodnotené ako fakt špičkové sústredenie. Terajšie záverečné dolaďovanie prípravy na sezónu prebieha v domácich podmienkach. Trénujeme na umelej tráve. V našich klimatických podmienkach sa to inak nedá. To, čo sme očakávali od prípravy je splnené. Sme plní očakávania, myslím si, že sme dobre pripravení na jarnú časť sezóny,“ zhodnotil prípravu Ján Haspra.

K priebehu posledných týždňov sa vyjadril aj kapitán tímu. „Zimné prípravy sú pri každom trénerovi zhruba rovnaké, naberá sa kondícia, veľa sa behá a posilňuje. Iné to nebolo ani tento rok. Myslím, že sme dobre trénovali, nabrali kondíciu a sme dobre pripravení na ligu,“ povedal Ján Maslo.

Liptáci v jeseni získali 25 bodov a patrí im štvrtá pozícia, no pred 7. Zlatými Moravcami majú len dvojbodový náskok. Jar odštartujú v sobotu 15. februára 2020 o 14:00 v Zlatých Moravciach súbojom so Sereďou. Zároveň ich čakajú aj jarné boje v Slovnaft Cupe, kde v štvrťfinále taktiež narazia na Sereď. „Čakajú nás prvé štyri zápasy o hornú šestku. Sú to kľúčové zápasy. Všetci viete, že medzi tímami je minimálny bodový rozdiel, takže bude to veľmi veľký boj. Keďže sme mali možnosť absolvovať aj sústredenie v Turecku na kvalitných plochách, ktoré dopadlo úspešne, tak verím, že sa to v konečnom dôsledku ukáže aj v zápasoch, že zabodujeme a budeme mať dosť bodov na to, aby sme splnili náš základný cieľ a vybojovali účasť v prvej šestke,“ predstavil Ľubomír Golis cieľ na úvod jari a ďalej pokračoval: „Ak chceme byť v hornej šestke, potom samozrejme bojujeme ďalej a cieľom je získať maximum bodov. Vieme, že čo sa počíta z pohľadu klubov aj z pohľadu finančnej hodnoty a potenciálu, tak to je hrať európsku súťaž.“

Dvere do kabíny A mužstva sa pred začiatkom jarnej časti otvorili trom mladým futbalistom – obrancovi Alexovi Holubovi a stredopoliarom Michalovi Dopaterovi a Timotejovi Múdremu, ktorý si pripísal prvé ligové minúty už v jeseni. Novou tvárou v oranžovom drese sa stal útočník Ladislav Almási. Perspektívny futbalista počas jesennej časti strelil v petržalskom drese jedenásť gólov a v príprave už dvakrát skóroval za Ružomberok. „Zatiaľ som maximálne spokojný s jeho herným prejavom aj s jeho prejavom v kabíne ako na nás všetkých pôsobí ako človek. Už len dúfať, že sa presadí v zápasoch s ostatnými ligovými mužstvami. To nám v jeseni trochu chýbalo. Spĺňa všetky atribúty, ktoré musí mať taký typ útočníka, akého chceme mať,“ vyjadril sa tréner.

Viacerí hráči zotavujúci sa po zraneniach budú na začiatku jari pôsobiť v B mužstve. Klub už ďalej nepočíta so službami stredopoliara Kristiho Qoseho, ktorý žiaľ po viacerých vzájomných rokovaniach neprijal vysoko nadštandardné ponuky na predĺženie pôsobenia pod Čebraťom. „Intenzívne riešime jeho prestup. To je primárny dôvod, prečo nie je v kádri. Je to hráč, ktorému končí zmluva a už dlhšiu dobu sa veľmi intenzívne zaoberáme jeho prestupom. Tak je to aj v tejto chvíli a snažíme sa nájsť také riešenie, aby pôsobil v inom klube. Tým pádom dávame priestor hráčom, ktorí tu majú mať perspektívu,“ vysvetlil situáciu generálny riaditeľ klubu.

Kam budú viesť ďalšie kroky albánskeho reprezentanta ešte nie je známe. „Boli sme v rokovaní s viacerými českými klubmi, jedno riešenie z toho bolo dohodnuté zo strany klubov, ale odmietnuté zo strany hráča a jeho agentov. Takže v tejto chvíli nemáme konkrétne riešenie, ale prestupové obdobie ešte trvá, takže nie je vylúčené, že sa nám to podarí ukončiť,“ povedal Ľubomír Golis.

Posledná otázka na tlačovej konferencii sa týkala finančnej uzávierky za rok 2019, keďže za posledné roky nevyzerala na prvý pohľad pozitívne. „Samozrejme budete tam vidieť stratu. Náš hospodársky výsledok je strata, ktorá je okolo 1,7 milióna Eur. K tomu ale treba dať vysvetlenie, že sa nijako nevymykáme zvyšku klubov na Slovensku a hlavne sa z tohto pohľadu nijako nevymykáme top šestke, že financovanie je zabezpečené a fungujeme úplne stabilne. Strata je spôsobená spôsobom a formou financovania klubu. Ide o takzvané súvahové financovanie. Z toho dôvodu tam generujeme hospodársku stratu, ktorú však každoročne riešime formou kapitálovej injekcie do základného imania,“ uviedol generálny riaditeľ klubu.

Prípravné zápasy nášho A mužstva:

MFK Ružomberok – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:1
FC Baník Ostrava – MFK Ružomberok 0:4 (0:1)
Partizan Belehrad – MFK Ružomberok 2:1 (2:0)
SC Rheindorf Altach – MFK Ružomberok 3:1 (2:0)
MKS Cracovia Krakov – MFK Ružomberok 1:2 (0:1)
FK Austria Viedeň – MFK Ružomberok 4:1 (2:0)

Góly nášho A mužstva v príprave:

Ladislav Almási (2), Alexander Mojžiš (2), Filip Twardzik (2), Miroslav Almaský (1), Štefan Gerec (1), Matúš Kmeť (1), Ondřej Novotný (1), Dalibor Takáč (1)

Hráčsky káder A mužstvo:

Brankári: Jakub Červeň, Matúš Macík, Ivan Krajčírik

Obrancovia: Alexander Mojžiš, Ján Maslo, Mário Mrva, Filip Twardzik, Michal Jonec, Matej Čurma, Lukáš Kojnok, Alex Holub

Stredopoliari: Matúš Kmeť, Mário Almaský, Dalibor Takáč, Martin Regáli, Matej Kochan, Tihomir Kostadinov, Michal Dopater, Marek Zsigmund, Viktor Jedinák, Timotej Múdry, Adam Brenkus

Útočníci: Tomáš Bobček, Štefan Gerec, Ondřej Novotný, Ladislav Almási

Realizačný tím:

Tréner A mužstva: Ján Haspra
Asistent trénera A mužstva: Marek Sapara
Tréner brankárov: Ľuboš Hajdúch
Kondičný tréner: Tomáš Bartko
Technickí vedúci: Peter Adamčiak, Matej Šavol
Kluboví lekári: MUDr. Tibor Letko, MUDr. František Rigo
Masér: Juraj Hervartovský

ZDIEĽAJ ČLÁNOK