2.6.2021

Peter Tomko: „Je to ocenenie mojej práce“

Po včerajšom rozhovore s novým trénerom A mužstva Petrom Struhárom sme sa rozprávali aj s jeho asistentom Petrom Tomkom, ktorý v minulosti pôsobil v Ružomberku ako hráč, mládežnícky tréner a posledné roky aj športový riaditeľ mládeže.

Odchovanec Trebišovského futbalu zažil prvý kontakt s Ružomberkom v roku 2003, kedy prestúpil do centra dolného Liptova. „Keď som pôsobil v Ružomberku ako hráč, sprevádzalo ma množstvo zranení, čiže som nemohol v plnej miere prezentovať svoju kvalitu, ale čo sa týka pôsobenia tu, klub sa mi od prvého okamihu zapáčil a už ako hráč aj teraz ako tréner, mám blízko k tomuto klubu. Cítim sa tu dobre,“ spomenul si bývalý hráč tímu spod Čebraťa.

Ďalšími klubmi, v ktorých pôsobil náš súčasný asistent trénera A mužstva ešte ako hráč, boli Tatran Prešov, Sparta Krč, Tatran Liptovský Mikuláš, aj singapurský Geylang International FC. Ako si spomína na pôsobenie v Ázii? „Bol to vrchol mojej futbalovej kariéry. Zažil som tam zápasy Ázijského pohára, čo je podobné ako u nás Európska liga UEFA. Hrali sme skupinovú fázu. Hrali sme v Thajsku, Hongkongu, vo Vietname. Bol to krásny rok, na ktorý človek nikdy nezabudne. Mal som tam veľa zážitkov a priateľov. S niektorými som v kontakte do dnes. Bolo to úžasné. Síce je to exotika, ale každému futbalistovi by som odporúčal vyskúšať si pôsobenie v tejto krajine. Všetko tam fungovalo perfektne. Mám zážitky na celý život,“ povedal Peter Tomko.

Ako vyzeral život futbalistu v exotickej krajine? „Každý profesionálne pristupoval k svojim povinnostiam. Páčilo sa mi, že každý si vedel urobiť svoju prácu tak, ako má. Na druhej strane nik na nič nepoukazoval, že čo nemá alebo nefunguje. Každý bol vopred oboznámený v akých podmienkach bude. Ak sme mali tréning, tak príprava ľudí, ktorí sa o nás starali fungovala na vysokej úrovni. Všetko sme mali pripravené tak, aby sme mohli hrať futbal. Zase na druhej strane oni od nás, od cudzincov aj domácich, vyžadovali taký prístup, za ktorý sme boli platení. Mal som korektný vzťah s vedením aj trénermi. Človek si to zapamätá na celý život,“ prezradil niekdajší futbalista, ktorý sa po roku v Singapure vrátil do Liptovského Mikuláša a na konci hráčskej kariéry hral za Liptovskú Štiavnicu.

Svoju trénerskú dráhu odštartoval pod Čebraťom pri najmladších kategóriách. V ružomberskej mládeži som prešiel od prípraviek až po športového riaditeľa mládeže. Začínal som pri U8, U10, potom som pôsobil v U16. Prešiel som prakticky celou mládežou,“ skonštatoval Peter Tomko a pristavil sa aj pri úspešnom pôsobení v mladšom doraste U16, s ktorým v sezónach 2017/18 a 2018/19 obsadil v najvyššej súťaži tejto vekovej kategórie tretie miesto: Mali sme kvalitných hráčov. Taktiež sme pracovali na nejakých princípoch a fungovalo to. Bolo to pekné obdobie. Niektorých chlapcov stretnem aj teraz v kabíne A družstva. Čiže poznáme sa a vďaka tomu to možno bude jednoduchšie.“

Po prechode cez mládežnícke tímy a pozícii športového riaditeľa mládeže prišla nová výzva a to pôsobiť ako asistent trénera A mužstva Petra Struhára. Stále som pre klub odovzdával maximum a toto je vďaka a ocenenie mojej práce. Som vďačný vedeniu klubu ako aj majiteľovi, bez ktorého by to nešlo. Musím povedať, že za všetko čo mám, vďačím aj rodinnej pohode čo mám doma. Manželka so synom mi doma vytvárajú prostredie na to, aby som sa mohol venovať týmto veciam a mám v nich veľkú oporu. Verím, že to bude takto fungovať aj naďalej,“ prezradil asistent trénera seniorského tímu.

S novou pozíciou prichádza ruka v ruke aj veľká zodpovednosť a noví tréneri sa musia zhostiť neľahkej úlohy. Ideme trénovať prvú ligu. Takže nielen naše očakávania, ale aj očakávania od každého sú veľké. Ja osobne môžem sľúbiť to čo vie každý, kto ma pozná. Za klub som ochotný pracovať na sto percent a verím, že pracovitosť, túžbu a elán prenesieme na chalanov. Toto sú veci, ktoré ma charakterizujú a toto by som aj chcel posúvať ďalej,“ povedal Peter Tomko.

ZDIEĽAJ ČLÁNOK