22.1.2022

Ruža odlieta na sústredenie do Turecka

V nedeľu 23. januára 2022 odcestuje ružomberské A mužstvo na sústredenie do Turecka, kde sa bude do 2. februára pripravovať na jarnú časť Fortuna ligy a odohrá tri súboje so zaujímavými súpermi. Pred odchodom do krajiny polmesiaca sme sa rozprávali s hlavným trénerom Petrom Struhárom.

Ruža má za sebou prvé štyri prípravné súboje v domácich podmienkach, keď postupne zdolala účastníkov slovenskej 2. ligy - Námestovo 3:1, Duklu Banská Bystrica 2:0, Partizán Bardejov 4:2 a následne aj tím poľskej druhej najvyššej súťaže TS Podbeskidzie Bielsko-Biala 2:1. Musím povedať, že príprava sa vyvíja celkom dobre. Nemáme veľa zranených hráčov. Okrem Jakuba Tancíka môžeme pracovať takmer so všetkými. Sú tam nejaké drobné zranenia. Chlapci dostávajú v zápasoch rovnakú minutáž. Aj keď je zostava pomiešaná, zatiaľ sme boli úspešní v každom zápase. Myslím si, že zakaždým sme boli dominantným mužstvom, ktoré diktovalo hru. Tešia nás víťazstvá. Do každého zápasu ideme s tým, že ho chceme vyhrať. Či je to prípravný, pohárový alebo ligový zápas, vždy chceme byť úspešní. Som rád, že sa chlapci aj v zápase s TS Podbeskidzie, napriek nepriaznivému začiatku, dobre naštartovali a mohli pridať minimálne ďalšie tri góly. Žiaľbohu, či už kvôli dobrým zákrokom brankára alebo skôr by som povedal, že kvôli nie veľmi kvalitným zakončeniam, sme tie tri góly nestrelili. S ostatnými zápasmi sme spokojní. Hľadáme hráčov, sú tam noví hráči. Chceme zapojiť našich mladých hráčov, ktorých sme vytiahli z dorastu, aby sa tiež zžili s mužstvom a aby sme ich pomaličky zapracovávali aspoň v prípravných zápasoch do tých bojov, ktoré sú teraz v príprave,“ zhodnotil tréner doterajší priebeh prípravy.

Okrem viacerých perspektívnych mládežníkov pútali pozornosť aj dve zimné posily do stredu poľa – Kristóf Domonkos a Filip Lichý. Obidvoch sme si vyskúšali. Kristiho na pozícii osem a hlavne desať, čo si myslím, že mu veľmi dobre pasuje. Je aktívny, veľa behá, celkom sa zžil čo sa týka pressingových situácií. Aj jeho tlakom získavame veľa lôpt v pressingových situáciách. Veľmi dobre kope štandardné situácie a už si pripísal aj asistencie. Na druhej strane Filip Lichý nám do stredu môže vložiť svoju energiu, lebo vidno, že je veľmi dobre fyzicky pripravený. Je ochotný podriadiť sa mužstvu. Všetci stredoví hráči už s nimi hrali, takže som rád, že sa zžívajú s mužstvom a už pomaly vedia čo od nich chceme,“ vyjadril sa Peter Struhár na adresu spomínaných stredopoliarov.

V doterajších štyroch stretnutiach sa strelecky presadilo až osem futbalistov. Najviac zažiaril útočník Martin Boďa, ktorý zasiahol do troch duelov a na svoje konto si pripísal štyri presné zásahy, keď zakaždým minimálne raz skóroval. Po jednom góle pridali Martin Rymarenko, Peter Ďungel, Tomáš Bobček, Samuel Šefčík, Ján Maslo, Adrián Macejko a Oliver Luterán. Je dobré, že si chlapci podelili góly, že sú tam rôzni strelci. Že sa presadil napríklad Šefčík, či dorastenec Macejko, Rymarenko alebo spomínaný Martin Boďa. Vidno na ňom, že je v pohode. Veľa sa mu venujeme. Je veľmi nepríjemný hlavne čo sa týka držania lopty. Má v tom veľkú kvalitu. Myslím si, že už sa začína pohybovať hlavne v priestoroch, kde by sme ho chceli vidieť, kde je nebezpečný. Teší nás, že dal štyri góly, ale škoda, že tých gólov nedal viac, lebo musím povedať, že tým, že zefektívnil svoj pohyb sa dostáva do viacerých príležitostí, no niektoré nepremenil. Myslím si, že jeho výkony pôjdu hore aj tým, že mu rastie sebavedomie a príprava sa mu zatiaľ veľmi darí. Ja som ale na hráčov vždy prísny a myslím si, že mal dať šesť gólov a nie štyri,“ skonštatoval šéf ružomberského realizačného tímu.

Po štyroch dueloch v chladnom domácom prostredí cestujú Liptáci v nedeľu ráno do Turecka. Som veľmi rád, že už pôjdeme za teplom do Turecka, lebo vidíme aké je počasie. Cítil som, že v tejto prvej etape, ktorá bola tvrdšia čo sa týka kondičných schopností, už chlapci začali mať dosť toho tvrdého povrchu. Bude dobre, keď budeme mať zmenu a pôjdeme už na prírodný terén, kde budeme chcieť hlavne dolaďovať herné veci, systémové veci a zamerať sa na detaily,“ prezradil Peter Struhár.

Na sústredenie nepocestujú Tomáš Kubík, Michal Dopater, Jakub Červeň, Jakub Tancík a Marek Zsigmund. S Tomášom Kubíkom aj Michalom Dopaterom sme sa už vopred dohodli, že vzhľadom na to, že by tohto polroka nedostávali príležitosť v dostatočnom rozsahu, tak aby to nepoznačilo ich kariéru, budeme chcieť, aby hosťovali. Aby odohrali čo najviac minút v druhej lige a aby si zvykli na mužský futbal. Takže pôjdu na hosťovanie. Čo sa týka Kuba Červeňa, rozhodli sme sa dať príležitosť mladému Dominikovi Ťapajovi, aby sa zoznámil s mužstvom. Urobil veľký progres a zaslúži si to za svoju snahu. Jakub Červeň sa nedostal na sústredenie a tiež sme dohodnutí, že v mladom veku už má niečo odchytané, či už v druhej lige ešte keď sme trénovali s Lacom Peckom, aby sa aj on posunul. Takisto mu chceme nájsť nejaký priestor buď v klube, aby mal zápasovú prax alebo v rámci jeho manažéra, aby sa išiel niekam rozohrať. Hlavné je aby chytával. Jakub Tancík a Marek Zsigmund sú dlhodobejšie zranení, takže nechceli sme brať miesto niekomu zo zdravých hráčov, aby sme mali vyvážený káder. Odohráme tam tri prípravné stretnutia, tak budeme potrebovať zdravých hráčov,“ priblížil lodivod tímu spod Čebraťa.

V krajine polmesiaca čakajú Ružomberčanov zaujímaví súperi - FK Radnicki Nis (Super Liga, Srbsko), FC Ballkani (Superliga, Kosovo), FK Dynamo Moskva (Premier League, Rusko).Volili sme práve sústredenie v Turecku, pretože vieme, že sú tam kluby z rôznych krajín, s rôznymi hernými štýlmi. Vedeli sme, že tam budú dobrí súperi. Čo sa týka tých prvých dvoch, sú to balkánske tímy, ktoré budú určite agresívne, veľmi dobre technicky pripravené. Na tú konfrontáciu sa tešíme. Vyvrcholením bude spomínaný zápas s Dynamom Moskva, kde si myslím, že to už bude ten najvyšší level. Sú účastníkom najvyššej ruskej súťaže a každoročne sa nachádzajú na popredných priečkach. Takže sa teším na túto konfrontáciu a naši slovenskí hráči si môžu vyskúšať zápas medzinárodnej kvality. Sám som zvedavý ako sa s tým popasujeme,“ povedal Peter Struhár.

Zápasy na sústredení:

26. 01. 2022 MFK Ružomberok – FK Radnicki Nis
29. 01. 2022 MFK Ružomberok – FC Ballkani
01. 02. 2022 MFK Ružomberok – FK Dynamo Moskva

Na sústredenie odchádzajú:

Ivan Krajčírik, Dominik Ťapaj, Tomáš Frühwald, Martin Rymarenko, Alexander Mojžiš, Ján Maslo, Mário Mrva, Lukáš Fabiš, Jakub Luka, Matej Madleňák, Peter Ďungel, Oliver Luterán, Adrián Macejko, Timotej Múdry, Samuel Šefčík, Jakub Rakyta, Matej Kochan, Matúš Matej, Kristóf Domonkos, Filip Lichý, Tomáš Bobček, Martin Boďa, Štefan Gerec, Martin Regáli, Alexander Selecký

Realizačný tím:

Ing. Peter Struhár (hlavný tréner), PaedDr. Peter Tomko (asistent trénera), Jozef Kapláň (kondičný tréner), Ľuboš Hajdúch (tréner brankárov), Matej Šavol (vedúci mužstva), Peter Adamčiak (vedúci mužstva), Mgr. Ingrida Nagyová, Bc. Branislav Poljak, MUDr. František Rigo

Foto: Rudolf Maškurica, Ján Kmeť

ZDIEĽAJ ČLÁNOK