3.12.2015

Hodnotenie jesene – U14

Po hodnotení jesene z pohľadu mladších žiakov z kategórií U12 a U13, pokračujeme staršími žiakmi, konkrétne výberom U14. Na uplynulé mesiace z pohľadu tohto tímu sme sa spýtali trénera Ivana Hvolku.

Tak, ako prechod z prípravky k mladším žiakom, má svoje špecifiká aj prechod od mladších žiakov k starším. Žiacke družstvo U14 je špecifické v tom, že predošlé ročníky v kategórii mladší žiaci hrávali na šírku ihriska a na zúženom priestore. Na malom priestore nemali toľko času na realizáciu herných činností, nehralo sa postavenie mimo hry, nie je tam dôraz na kondičnú prípravu a podobne. V kategórii U14 sa už hrá na veľké ihrisko, ktoré je oveľa náročnejšie na kondičnú stránku, kde hráči dostávajú základy taktiky, hrá sa na ofsajd. Najväčšie problémy majú brankári, ktorí musia naraz ovládať celé pokutové územie,“ vysvetlil tréner a ďalej pokračoval: „Tieto zvýšené nároky si vyžadujú určitý čas na zmenu myslenia a prispôsobenia sa v priestore. Vyžaduje si to zmenu tréningového procesu, kde sa kladie dôraz na dynamiku hry a rýchlejšie riešenie herných činností. V týchto oblastiach máme asi najväčšie problémy.“

Na čom ešte musia tréneri tejto kategórie pracovať? Spolu s kolegom Petrom Kudličkom sa snažíme hráčom vštepovať hlavne pohybovú kultúru, technickú stránku, ovládanie lopty v priestore a čase. Futbal je o detailoch a zdanlivo každá maličkosť môže rozhodnúť o výsledku zápasu a celkovo ovplyvňovať úspešnosť tímu. Dnes je potrebné, aby hráči dosahovali vysokú úroveň všetkých pohybových schopností a herných zručností bez ohľadu na to, ako často a v akej miere ju využívajú, keďže góly padajú po chybách, chyby robia hráči a každý hráč je len taký silný, aká je jeho najslabšia stránka. Preto sa snažíme rozvíjať všetky pohybové schopnosti s využívaním hlavne špecifických prostriedkov a tak budovať rýchlostno-technickú zložku herných činností jednotlivca. Ich vysoká úroveň a kvalita umožní hráčom byť variabilnejší a efektívnejší pri riešení zložitých herných situácií počas celého zápasu. Preto prepojenie tréningu so zápasovou činnosťou by malo mať vplyv na výber prostriedkov v tréningovom procese. Väčší dôraz kladieme aj na kondičnú prípravu, hlavne rýchlosť, obratnosť a postupne sa zvyšuje silová zložka, kde hráči v tomto veku majú na to ideálne senzitívne obdobie. Vo zvýšenej miere sa zameriavame, čo je v kolektívnych športoch veľmi dôležité, hlavne na spolunažívanie a rešpektovanie sa jeden druhého,“ vysvetlil šéf realizačného tímu výberu U14.

tabuľke I. ligy starších žiakov – stred, patrí kategórii U14 priebežná druhá priečka za prvou Žilinou. Nakoľko sú tréneri spokojní s plnením úloh stanovených pred jesennou časťou? Družstvo U14 je poskladané hlavne z hráčov z Ružomberka a blízkeho okolia. Úlohou pre nás je pripraviť sa čo najlepšie na kategóriu U15, ktorá je z hľadiska výsledkov najdôležitejšia. Kvôli kvalite a konkurencii máme vyhliadnutých talentovaných hráčov na doplnenie kádra. Úlohy, ktoré sme si určili na začiatku sezóny po taktickej stránke z hľadiska defenzívnej, ale aj ofenzívnej činnosti, sme splnili len čiastočne. Starosti sme mali na začiatku letnej prípravy, kde viacero hráčov dalo prednosť dovolenkám a preto sme sa nemohli pripraviť na sezónu podľa našich predstáv. Verím, že sme si to vysvetlili a v budúcnosti sa to nebude opakovať. Nie všetci hráči sú v športovej triede na Základnej škole Klačno, čo nám taktiež robí problémy v tréningovom procese,“ povedal lodivod tímu starších žiakov o problémoch, ktoré musel riešiť počas jesene a dodal: „V tabuľke sme sa umiestnili po jesennej časti v žiackej lige stred na druhom mieste za MŠK Žilina. V jarnej časti sa žiacka liga rozdelí, kde najlepších osem družstiev stredu a východu odohrá zápasy dvojkolovo doma a vonku.“

Druhý najstarší žiacky výber zaznamenal v štrnástich jesenných súťažných stretnutiach desať víťazstiev, jednu remízu a tri prehry. Som rád že hráčom forma stúpala a záver jesennej sezóny sme odohrali v dobrej forme. Niektorí hráči si však musia uvedomiť, že len poctivý prístup k povinnostiam a maximálna snaha v tréningovom procese je cesta zdokonaľovania a napredovania. Teší ma, že hráči majú obrovskú chuť sa ďalej zdokonaľovať a pracovať na sebe, čo je predpoklad futbalového rastu a prísľub do budúcnosti,“ pochválil na záver svojich zverencov Ivan Hvolka.

Predchádzajúce hodnotenia:

Hodnotenie jesene – U13
Hodnotenie jesene – U12
Hodnotenie jesene – U11
Hodnotenie jesene – U10
Hodnotenie jesene – U9
Hodnotenie jesene – U8 

ZDIEĽAJ ČLÁNOK