16.12.2019

Hodnotenie jesene mládežníckych tímov

Po zhodnotení jesene A a B mužstva prichádza na rad hodnotenie mládežníckych kategórií so športovým riaditeľom mládeže Petrom Tomkom.

Pred začiatkom sezóny došlo k zmene na pozícii športového riaditeľa mládeže, keď sa Ladislav Pecko presunul ako hlavný tréner k Béčku a novým šéfom mládežníckej sekcie sa stal dovtedajší tréner mladšieho dorastu U16 Peter Tomko. Aký je rozdiel medzi prácou trénera a funkcionára? Za tento polrok sa toho udialo veľmi veľa. Predtým ako tréner som nepociťoval toľko vecí ako teraz. Je to väčšia zodpovednosť. Občas sám prežívam zápasy v každej kategórii. Sledujem to. Je to niečo iné ako tréner. Tréner má svoju kategóriu, toto je manažment celej mládeže. Musím sa poďakovať kolegom, pretože aj teraz keď sa nedarilo v „devätnástke“, videl som, že sme spravili dobrú partiu čo sa týka trénerského štábu, že každý chcel pomôcť nejakým spôsobom, lebo to nie je o jednej kategórii. Pre nás je dôležité sceliť to, dať celú mládež do jedného celku. Lebo ináč by sme nemohli byť úspešní. Sme rodinný klub a mali by byť medzi nami väzby a dobré vzťahy. Potom by sme sa mali posúvať aj po futbalovej stránke,“ zamyslel sa športový riaditeľ mládeže.

Najťažšie sa hodnotí jeseň staršieho dorastu U19. Najstaršia mládežnícka kategória vstupovala do sezóny s novým trénerom Jurajom Sabolom a viacerými mladými hráčmi. Sympatická práca na tréningoch sa však neprejavovala na výsledkoch. Preto došlo po vzájomnej dohode k zmene trénera a novým lodivodom sa stal Vladimír Veselý. Keď postupom času začali prichádzať lepšie výsledky, všetkých nás zaskočila a veľmi zarmútila tragická smrť mladého futbalistu Adriána Sivoňa. V posledných štyroch stretnutiach mužstvo najskôr trikrát prehralo a na záver sa rozlúčilo s jeseňou výhrou nad Senicou 3:0. Zimovať tak bude s devätnástimi bodmi na ôsmej pozícii. Hodnotenie „devätnástky“ celkovo nebude optimálne. Za ten polrok sa toho udialo veľa. Sami sme to neočakávali. Pravda je, že sme mali vyššie ciele aj keď sme vedeli, že chceme to postaviť hlavne na prvoročákoch, ktorí tam prišli, majú kvalitu, ale nedokázali ju dáko prezentovať v zápasoch. Verím, že tréner postupne spozná kabínu, vyselektujú sa tí, čo to s futbalom myslia vážne a majú radi náš klub. To je asi najpodstatnejšie, lebo stále sme sa v tej kategórii okolo niečoho točili a stále sme niečo hľadali. Bohužiaľ trvalo to dosť dlho a do toho prišli kadejaké okolnosti, príjemné aj nepríjemné. Pravda je ale taká, že sme mali väčšie ambície,“ zhodnotil Peter Tomko.

Príjemnejšie spomienky máme na účinkovanie mladších dorastencov. Výber U17 zimuje na druhom mieste a U16 na tretej priečke. Čo sa týka „sedemnástky“ a „šestnástky“, teší nás ich umiestnenie, ale podotkol by som, že nás teší akou hrou sa prezentujú. Chalani majú obrovský potenciál. V poslednom zápase sme ich museli využiť v „devätnástke“, kde nastúpil Miško Záhradník, ktorý má len pätnásť rokov a prezentoval sa veľmi pekne. Taktiež Kubo Rakyta, ktorý je lídrom a dáva kvalitu po ľudskej aj futbalovej stránke,“ pochválil futbalistov niekdajší tréner kategórie do šestnásť rokov.

Starší žiaci U15 a U14 po jesennom účinkovaní v I. LSŽ – Stred postúpili do 8-člennej nadstavbovej časti, ktorú tvoria štyri najlepšie tímy zo stredného a východného Slovenska. Športovo musíme uznať, že tento rok bola základná časť vyrovnanejšia ako predchádzajúce roky a boj o účasť v nadstavbe bol tým pádom dramatickejší. Samozrejme sme radi, že žiaci postúpili do nadstavby. Taktiež tam máme ako klub od pána majiteľa tie najvyššie ambície. V tých kategóriách musíme pridať, lebo už nám nestačí mať len hráčsku kvalitu, ale musíme aj pridať ohľadom celkového smerovania v týchto kategóriách, lebo do budúcna by to nemuselo stačiť. Máme tam kvalitných hráčov, ale musíme ich rozvíjať, aby boli pripravení nielen v „šestnástke“, „sedemnástke“ ale už aj „štrnástke“, „pätnástke“,“ povedal športový riaditeľ mládeže.

Mladší žiaci podávali v I. LMŽ – Stred pekné výkony. Vďaka tomu zimuje U13 na prvej priečke s úctyhodným osembodovým náskokom pred druhým Námestovom. Kategória U12 sa po jeseni nachádza na druhej pozícii, keď na prvé miesto stráca jedno víťazstvo. Po „trinástku“ je dôležité pracovať s nejakou kvantitou, ktorá by mala postupne prechádzať do kvality. V trinástke prechádzajú z dvoch ihrísk na jedno. Táto kategória vyzerá z pohľadu žiackej sekcie celkom slušne. Dáko takto si predstavujeme, že by to malo vyzerať kádrom aj prácou, akým smerom by sme sa mali uberať. Verím, že spolu s trénerom to budú naďalej potvrdzovať. V „dvanástke“ dostali priestor naši mladí tréneri, ktorí sa vrátili zo štúdia. Tiež budeme chcieť futbalovo napredovať, vyberať chalanov a od trénerov budeme vyžadovať, aby boli tí chlapci zdatní, aby boli od nás, aby sme neskôr nemuseli nosiť toľko hráčov z ďalej, ale fakt doniesť len pár kvalitných hráčov, ktorí by to doplnili. Toto je naším cieľom a taktiež sa chceme prezentovať dobrým futbalom, aby to bolo postavené na tom, že výsledok sa dostaví po dobrej práci, ale tak je to v každej kategórii,“ ozrejmil Peter Tomko.

Súčasťou klubu sú samozrejme aj prípravky U11, U10, U9, U8 a U7, pričom čoraz väčší dôraz kladieme na to, aby sme už v týchto kategóriách formovali hráčov, ktorí sa jedného dňa budú môcť predstaviť v seniorskom tíme. Veľmi mi pomáha Robo Hazucha, ktorý je šéftréner prípraviek. Dobre to manažuje. Bol som na pár tréningoch. V lete sme nastavovali obsahovú štruktúru v prípravkách, čo by malo ako vyzerať. V prípravkách aj pri mladších žiakoch sme mali aj rodičovské združenie, kde sme oboznamovali rodičov s víziou a cieľmi klubu, tak aby boli s tým aj oni stotožnení. Aby prevládala hravosť a kvantita, aby sme mali dostatok chalanov, z ktorých by sme mohli ďalej vyberať do žiackych kategórií. Tu zase musíme podotknúť, že sme začali aj s obmenou a prípravou našich trénerov z týchto kategórií. S tým sme mali trochu problém. Keď som nastúpil do funkcie, tak som videl, že tam je problém a tu máme rezervy aj s trénermi. Nie je jednoduché zohnať kvalitných trénerov. Myslím si, že sa nám to podarilo, ale samozrejme to platí o každej kategórii. Tréneri by tiež mali byť cieľavedomí. Mali by mať vysoké ciele. Mali by dokázať posúvať hráčov, ale v každej našej sekcii by mali vedieť aké sú hlavné ciele, na čo slúži daná kategória,“ povedal športový riaditeľ mládeže.

Súčasťou práce s najmladšími nádejami je aj projekt NAJSTARŠÍ NAJMLADŠÍM spočívajúci v tom, že deti z výberu U7 trénujú aj pod vedením hráčov zo staršieho dorastu U19. Vďaka tomu si dorastenci môžu vyskúšať trénerskú prácu a pre malých futbalistov je to veľký zážitok aj motivácia do budúcna. S týmto projektom sme prišli práve skrz toho, že u nás absentujú tréneri. Máme dostatok hráčov v dorasteneckých kategóriách a aj touto cestou by sme chceli prísť k dobrým trénerom. Nie každý možno bude hrať ligu, nie každý sa dostane do prvej, druhej ligy, ale myslím si, že aj touto cestou si klub môže vychovať trénerov. Na druhej strane tí maličkí potrebujú svoje vzory a je dobre, keď poznajú našich najstarších chlapcov. Keď ich o pár rokov zbadajú hrať za Áčko, budú môcť povedať, že s nimi trénovali,“ prezradil Peter Tomko.

Ružomberok má v spolupráci s Ľubochňou aj kategórie ženy, dorastenky WU19 a žiačky WU15. Ženy sa snažia o návrat medzi elitu. V 2. lige v Skupine C im momentálne patrí druhá pozícia o skóre za Lokomotívou Košice. Futbalistky podávali v jeseni veľmi pekné výkony v Slovenskom pohári žien, kde sa prebojovali do jarného semifinále. Dorastenky sa nachádzajú v 1. lige dorasteniek Skupina C na druhom mieste a žiačkam v ich súťaží patrí štvrtá priečka. K ženám prišli Ľubko Žihlavník a Oto Omasta. Myslím si, že oni to robia celkom slušne, hlavne čo sa týka počtov. Máme dostatok dievčat a žien v tých kategóriách. Dokonca v ženskej kategórii sme postúpili medzi štyri najlepšie celky v Slovenskom pohári žien, čiže klub je v tomto spokojný. Vytvárame podmienky pre dievčatá na to, aby mohli napredovať. Aj na jar im budeme držať palce, aby boli úspešné v pohári,“ zhrnul športový riaditeľ mládeže, pričom zareagoval aj na žreb semifinále Slovenského pohára žien, ktorý rozhodol o tom, že naše futbalistky sa predstavia na pôde jedného z najväčších favoritov - Slovana Bratislava: Je to výzva pre naše dievčatá, aby sa dobre pripravili. Vo futbale nikdy nie je istý výsledok, čiže nemyslím si, že by sa naše dievčatá mali báť.“

Foto: Rudolf Maškurica, Róbert Hazucha, Ivan Kohút, Stanislav Kmeť, Futbalistky MFK Ružomberok

ZDIEĽAJ ČLÁNOK