7.12.2022

Jesenná časť z pohľadu mládežníckych tímov

Po hodnotení A mužstva nastal čas aj na hodnotenie mládežníckej jesene. Na nedávno skončenú polsezónu sme sa pozreli so športovým riaditeľom mládeže Petrom Penovom.

Najstarší tím U19 ukončil jesennú časť I. LSD na druhej pozícii so stratou dvoch bodov na prvý Trenčín. Súťaž „devätnástky“ je veľmi vyrovnaná, čo sa ukazovalo počas celej jesene, kde sa dajú stratiť body s hocijakým družstvom a zároveň sa dajú získať s tými najlepšími, čo sme ukazovali práve my. Čo sa týka vonkajších zápasov, veľmi sa nám darilo. Doma sme mali zaváhania. Máme problém s koncentráciou, najmä keď musíme hrať do plných s defenzívne ladenými mužstvami. Od začiatku sezóny máme v tejto kategórii dvoch nových trénerov Ondreja Vilnera z Košíc a Miroslava Droppu, ktorí hráčov veľmi dobre pripravili a pracujú s chlapcami, “ povedal Peter Penov.

Mladší dorast U17 sa po jeseni nachádza v I. LMD na štvrtom mieste. Družstvo je výborné. Možno je tam najviac individuálnej kvality jednotlivých hráčov. Máme tu najviac reprezentantov. Káder máme užší a v zime by sme ho potrebovali rozšíriť. Aj tu sa pomaly ukazuje dobrá práca nových trénerov pri tomto mužstve Tadeáša Lacka a Filipa Sliačana. Čo sa týka výsledkov, tak doteraz zaváhali s tými najlepšími družstvami. Úvod sezóny sme mali vynikajúci, ale v závere jesene sme zakopli doma so Žilinou a Slovanom. Samozrejme nás to mrzí, ale veríme, že na jar ešte ponaháňame špičku, lebo strata na prvé miesto je iba päť bodov,“ zhodnotil športový riaditeľ mládeže.

Ružomberská „šestnástka“ zimuje v I. LMD na prvej priečke. Je to u nás najväčšie prekvapenie. V lete bolo doplnených sedem hráčov oproti minulosezónnej pätnástke. Trénermi sú tam naše stálice pri „šestnástke“ Miroslav Latiak s Petrom Kišom. Nie je im čo vyčítať. Mužstvo dobre pripravujú, stmelili ho a zapracovali novicov, ktorí veľmi dobre herne zapadli. Možno piati z toho pravidelne hrávajú a na to, že sme v tomto ročníku v podstate skoro ani nemali reprezentantov okrem Bačíka, prípadne Jevoša, tak sa v mužstve ukazujú z pohľadu kvality ďalšie osobnosti. Vidno to aj na pozvánkach do reprezentácie. Treba zdôrazniť dobrú kondičnú pripravenosť všetkých dorasteneckých kategórií, o ktorú sa stará špecialista v našej mládeži tréner Bartko,“ spokojne konštatoval Peter Penov.

Tímy U15 a U14 postúpili do nadstavbovej skupiny stred + východ, kde si zmerajú sily najlepšie tímy z obidvoch regiónov. Pätnástka dokázala aj zakopnúť s tými nie najsilnejšími tímami. Na druhej strane ale dokázali ako jediní vonká zdolať Žilinu, ktorá je prvá. Máme tu skúseného trénera Ivana Hvolku s Tomášom Pažítkom, ktorý s nimi išiel už od dvanásťročných, kde bol v minulom ročníku hlavný tréner, dnes robí asistenta trénera. Družstvo vyzerá dosť dobre čo sa týka výkonnosti aj predvedenej hry. Veríme, že na jar v prelínačke budeme hrať o špicu. Kvalitu na to máme a veríme, že sa im bude dariť. Vrcholom jesene bol turnaj v Malajzii, kde sa konfrontovali s kvalitnými družstvami v úplne inom prostredí ako sú zvyknutí. Z pohľadu skúseností je to veľmi dôležitá vec,“ povedal športový riaditeľ mládeže a ďalej pokračoval: „Štrnástku trénuje Samuel Lacko s Tomášom Slosarčíkom. Mužstvo sa viac-menej dáva dokopy. Herne je to v poriadku. Chalani ešte musia trošku dospieť, lebo akurát tam ešte máme viac fyzicky slabších hráčov. To sa ale mení práve v tomto ročníku, že chalani zvyknú narásť. Tím sme zatiaľ veľmi nedoplnili a sú tam len zo dvaja hráči, ktorí nie sú z regiónu.“

Kategórii U13 patrí priebežná piata a výberu U12 štvrtá priečka. Sme malé mesto. Porovnávame sa s oveľa väčšími mestami a samozrejme neriešime príchody do prípraviek alebo mladších žiakov. Vychádzame z hráčov, ktorých máme. Potom postupne sú chalani viac dopĺňaní, čím ide naša kvalita hore, aby sme boli konkurencieschopní väčším klubom. Aj tu dokážeme vychovať kvalitných hráčov, ale nie toľko, koľko potrebujeme,“ vysvetlil Peter Penov a následne premostil k prípravkám: V „jedenástke“ a „desiatke“ sa snažíme posielať chlapcov na väčšie turnaje, aby sa vedeli porovnať so súpermi z Česka, Poľska a u nás. Hrávajú rôzne triangle, nakoľko prípravková súťaž nie je taká náročná, ale vždy chceme spraviť konfrontáciu, aby sa chlapci aspoň raz za tri mesiace porovnali so slovenskou špičkou, či už je to Slovan, Dunajská Streda, Trnava alebo Žilina.“

Najväčšia výzva stojí pred trénermi pri tých najmladších. U7 s U8 sú vyslovene náborové kategórie, kde vyberáme deti skôr podľa pohybových schopností a pomaly si zvykajú na loptu. Práca s maličkými je pre trénerov asi najťažšia. Treba tu najviac trpezlivosti a najskúsenejších trénerov, aby nám detičky neodchádzali preč, aby si obľúbili loptu aj futbal ako hru. V U7 a U8 ide o to vybudovať v deťoch vzťah k futbalu, aby sme ich vedeli neskôr kvalitatívne pripraviť,“ povedal športový riaditeľ mládeže.

Súčasťou klubu sú momentálne aj tri ženské kategórie. Ženy zimujú v 1. lige na piatom mieste. Dorastenky WU19 sú aktuálne tretie a žiačky WU15 piate. Ženský futbal dnes ide veľmi do popredia aj čo sa týka počtu. V niektorých krajinách ženy majú väčšie zastúpenie vo futbale ako muži. Aj u nás sa to začína prejavovať. Hlavne v žiackych kategóriách je väčší záujem ako donedávna. Pomaly nám vzniká „dievčenská“ trinástka, ktorú sme doteraz ešte ani nemali. Budeme to musieť riešiť, lebo počet je už taký, že budeme musieť posilniť trénerský tím aj pre mladšie žiačky,“ dodal Peter Penov.

Na záver patrí poďakovanie všetkým trénerom za odvedenú prácu v jesennej časti, vedeniu klubu a majiteľovi pánovi Fiľovi za vytvorené podmienky, v ktorých môžeme pracovať s našou mládežou.

ZDIEĽAJ ČLÁNOK