Po bezgólovej remíze postupujeme do druhého predkola

Vo štvrtok 14. júla 2022 odohral Ružomberok v litovskom meste Marijampolé odvetu prvého predkola Európskej konferenčnej ligy UEFA s klubom FK Kauno Žalgiris.

FK Kauno Žalgiris: Mikelionis – Vatkūnas, Pilibaitis (65. Anaba), Girdvainis, Dapkus, Pejić – Bahlouli (83. Trotman), Sirgėdas, Anisas (46. Kayode) – Thuique (65. Sangare), Naah

MFK Ružomberok: Krajčírik – Fabiš, Maslo, Mojžiš, Madleňák – Luterán – Morong (46. Tučný), Domonkos (46. Lichý), Kochan, Regáli – Gerec (81. Bobček)

Žlté karty: 36. Girdvainis, 61. Vaitkunas – 25. Domonkos

Rozhodovali: Manouchos – Aptosoglou, Nikolaidis (GRE)

Diváci: 423

V 7. minúte sa Bahlouli pretlačil k strele z uhla, lenže rozvlnil iba bočnú sieť. Postupom času sa čoraz častejšie hlásili o slovo aj hostia. V 21. minúte predviedol Luterán pekný prienik po pravej strane a prihral Domonkosovi do veľkej šance. Ten však namieril vedľa vzdialenejšej žrde. O deväť minút neskôr sa domáci dostali k strele po zblokovanom priamom kope, lenže ich lopta letela mimo brány. V 38. minúte Bahlouli mieril spoza šestnástky mimo vzdialenejšej žrde. Po chvíli zahrávali domáci dva rohové kopy v rade, pričom po druhom z nich Naah nebezpečne vypálil nad brvno. V závere úvodného dejstva mali Liptáci obrovskú šancu na otvorenie skóre, keď bol v pokutovom území faulovaný Madleňák. Strelu Kochana z bieleho bodu však Mikelionis vyrazil na žrď.

V úvode druhého dejstva zaujal veľkou bojovnosťou Kayode, ktorého enormná ofenzívna snaha najskôr viedla k zisku rohového kopu a po chvíli aj k veľkej šanci, keď jeho predĺžený center neupratal medzi žrde Bahlouli. V 51. minúte to skúšal aktívny Kayode z uhla, no vybehnutý Krajčírik vyrazil jeho strelu. V 54. minúte dali o sebe vedieť aj hostia, keď Regáliho strelu po Gerecovej prihrávke vyrazil Mikelionis. Po štyroch minútach sa Kayode rútil na bránu, lenže zakončil vedľa bližšej žrde. V 62. minúte našiel Tučný centrom z priameho kopu Mojžiša, ale jeho hlavička smerovala nad brvno. Po dvoch minútach to skúsil z hranice veľkého vápna Lichý, no tomuto zakončeniu chýbala väčšia razancia a tak brankár nemal problém. V 69. minúte sa Kayode ocital v ďalšej šanci a v poslednej chvíli jeho strelu zblokoval Fabiš. Po šiestich minútach Tučný namieril z priameho kopu do horného rohu, no brankár vyrazil jeho zakončenie. V 76. minúte Fabiš strelou z väčšej vzdialenosti poriadne natiahol domáceho gólmana, ten však vyrazil jeho strelu. O dve minúty neskôr našiel Tučný centrom od rohovej zástavky Masla, ktorého hlavička smerovala tesne nad. V 88. minúte domáci pohrozili rýchlym protiútokom, s ktorým si však poradila defenzíva hostí. Vzápätí na opačnej strane Mikelionis vyrazil Tučného strelu spoza šestnástky. V závere Sirgedas hlavičkoval nad brvno a na opačnej strane Lichého strelu vyrazil brankár.

Bezgólové skóre zostalo v platnosti aj po záverečnom hvizde a keďže Ruža v prvom súboji vyhrala 2:0, postúpila do druhého predkola Európskej konferenčnej ligy UEFA, v ktorom si zmeria sily s lotyšským klubom Riga FC. Pochvalu si zaslúži niekoľko verných ružomberských fanúšikov, ktorí si našli cestu do Litvy.

Ohlasy trénerov

Peter Struhár (tréner Ružomberka): „Všetci v klube sme veľmi radi, že krátkodobý cieľ, ktorý sme si dali pred sezónou, postúpiť cez prvé predkolo, sa nám podaril. V dnešnom zápase sme boli úspešní. Škoda, že sme o tom nerozhodli trošku skôr, ale myslím si, že chalani išli tímovo za svojím a zápas sme si v podstate odkontrolovali i keď aj súper nám to mohol trochu znepríjemniť.“