2.3.2024

Sme v prvej šestke! + FOTO, VIDEO

V sobotu 2. marca 2024 odohral Ružomberok domáci zápas dvadsiateho druhého kola Niké ligy s Podbrezovou.
2:1 (1:0)
Štadión MFK Ružomberok
22. kolo, 17:00
MFK Ružomberok vs FK Železiarne Podbrezová

MFK Ružomberok: Frühwald – Gabriel, Malý, Mojžiš (27. Maslo) – Luterán, Lavrinčík (82. Múdry), Zsigmund, Selecký – Hladík (82. Šefčík), Chrien (82. Boďa), Tučný (56. Gerec)

FK Železiarne Podbrezová: Rehák – Bartoš, Bakaľa, Mielke – Kováčik, Chyla (59. Marković), Š. Faško (82. Okunola), Ridwan (82. Kabongo) – Assinor, Masaryk (59. Yirajang), Talakov (59. Mrva)

Góly: 21. Chrien, 81. Selecký – 90. Bartoš

Žlté karty: 52. Maslo, 63. Chrien, 90.+2 Múdry, 90.+2 Boďa – 16. Bartoš, 35. Ridwan, 90.+5 Kabongo

Červená karta: 79. Mrva

Rozhodovali: Ziemba – Vorel, Vass

Diváci: 1357

Posledné kolo základnej časti znamenalo tvrdý boj o účasť v nadstavbovej skupine o titul. Liptáci potrebovali na postup vyhrať a okrem toho aj veriť v priaznivý výsledok na štadiónoch v Skalici a Banskej Bystrici. Fanúšikovia Ružomberka aj Podbrezovej od úvodu hnali svoje tímy za víťazstvom, no úvodné minúty boli v znamení opatrného futbalu. Všetko to prerušila 21. minúta, kedy Selecký našiel centrom Chriena a ten hlavičkou od brvna otvoril skóre – 1:0. Po jedenástich minútach Kováčik vystrelil spoza šestnástky, no jeho strelu vyrazil Frühwald. V 38. minúte našiel Tučný centrom z rohového kopu pri vzdialenejšej žrdi Gabriela, ktorého hlavičku zneškodnil Rehák. Po piatich minútach Faško namieril spoza veľkého vápna tesne vedľa.

V 75. minúte sa Gerec rútil do šance, lenže v poslednej chvíli ho odstavil Mrva. Po preverení systémom VAR videl Mrva za túto situáciu červenú kartu a nasledoval priamy kop Ružomberka, takmer z hranice veľkého vápna. K lopte sa postavili Chrien so Seleckým a druhý menovaný tvrdou strelou prepálil všetko, čo mu stálo v ceste – 2:0. Vzápätí eufória na štadióne nabrala na sile, keď sa všetci zúčastnení dozvedeli o vyrovnávajúcom góle Qoseho v súboji medzi Banskou Bystricou a Košicami, ktorý v danej chvíli posielal do prvej šestky Ružomberok aj Podbrezovú. Železiari ešte v 90. minúte zdramatizovali záver, keď Kováčik z rohového kopu odcentroval presne na hlavu Bartoša a ten znížil domáci náskok na 2:1. Ružomberčania už ale ustáli záver stretnutia a pripísali si štvrté jarné ligové víťazstvo v rade. Keďže Trenčín aj Banská Bystrica iba remizovali, pri rovnosti bodov mali v minitabuľke navrch Liptáci so Železiarmi a tak sa po stretnutí tešili z postupu do nadstavbovej skupiny o titul.

Ruža vstúpi do nadstavbovej časti Niké ligy v piatok 8. marca 2024 o 17:30, kedy pod Čebraťom privíta Slovan Bratislava.

Ondřej Smetana (tréner Ružomberka): „Ďakujem a gratulujem trénerovi a taktiež aj celému tímu k postupu aj k zápasu, pretože si myslím, že Podbrezová hrala dobre, hrala kvalitne. Pre nás sa zápas zlomil po góle, ktorý sme dali. Ako to u nás býva, možno zo strachu, sme trošku spadli. Plus do toho bolo hneď striedanie Alexa. Museli sme to vzadu trošku preskupiť a zmeniť. Od tej doby sme súperovi dovolili hrať na „väčšom ihrisku“. Spadli sme nižšie celý ten blok. Prirodzene sme sa roztiahli aj s Jánom Maslom, ktorého silná stránka je v tom boxe, v šestnástke, kde nám pomáha. Myslím si, že Podbrezová mala viac priestoru na kombináciu. Bolo to pre nás ťažšie. Zachránila nás tá druhá situácia. Aktivita Štefana Gereca a prestriedanie. Spravili sme nejakú situáciu, súper dostal červenú kartu a dotiahli sme to tým gólom na 2:0, pretože inak by sme nepostúpili. Myslím si, že aj pre nás, keď nemáme zloženie na lepší postupný útok, na kombinačnú hru, tak nám to moc nejde a to sú veci, na ktorých musíme pracovať. Som rád, že sme splnili ten krátkodobý cieľ a to je postup. Teraz je pred nami možno ešte väčšia výzva a ešte väčšie úsilie do práce, posúvať tím. Som rád, že to bude s kvalitnými súpermi pod väčším tlakom. Je to záväzok pracovať ešte lepšie a kvalitnejšie a dotiahnuť sem tie tímy.“

Roman Skuhravý (tréner Podbrezovej): „Mohla by to byť najveselšia a najvtipnejšia pozápasová tlačovka, ale keďže nie som vtipný, budem sa držať svojho kopyta. My sme samozrejme chceli dotiahnuť posledné stretnutie vlastnými silami s plným rešpektom k súperovi a samozrejme k terénu, ale tie anomálie, ktoré nás stretli počas týždňa, neboli jednoduché. Takže do stredy sme s kolegami skladali zostavu a mali sme dve možnosti – ísť a skúsiť silovo eliminovať domácich alebo sa pokúsiť ich prehrať na tomto ťažkom teréne. Zvolili sme tú druhú šancu. Samozrejme Ružomberok predviedol úžasnú cestu. Po príchode trénera majú jasný rukopis. Bezpečná obrana, trpezlivo si vedia počkať na šancu, to sa im dnes podarilo. K našej cti je, že sme sa celý zápas snažili o to, aby sme boli úspešní, aby sme dali gól. To, že sa to nie vždy podarilo je možno daň za ten terén, možno z tiaže toho zápasu. Je to pre mňa ale najveselšia prehra, pretože trúfam si povedať, že sme zaslúžene v „šestke“ za to, akým spôsobom robíme futbal. To vám futbalový pán Boh dá iba raz a nám to dal túto sezónu. Preto chceme byť ešte lepší ako sme teraz. Takže vážim si, že sme v „šestke“, že budeme mať ďalších desať ťažkých zápasov. Gratulujem Ružomberku k úžasnej stíhacej ceste, pretože po zimnej prestávke asi nik nepredpokladal, že by sa tam mohli dostať, ale urobili skvelú prácu a teším sa na ďalšie dva zápasy s nimi.“