20.7.2017

Vďaka úspešnej odvete vyzveme Everton

Vo štvrtok 20. júla 2017, odohral Ružomberok v Bergene odvetu druhého predkola Európskej ligy s nórskym tímom SK Brann. Keďže futbalisti spod Čebraťa v prvom súboji doma nestačili na svojho súpera a podľahli mu 0:1, potrebovali dohnať tesnú stratu.
0:2 (0:0)
Stadion Brann, Bergen
2. predkolo
SK Brann vs MFK Ružomberok

SK Brann: Horwath - Nouri (81. Skålevik), Wormgoor, Acosta Evans, Kristiansen - Haugen, Heltne Nilsen, Barmen (65. Orry Larsen) - Skaanes, Orlov (81. Karadas), Sørensen

MFK Ružomberok: Macík - P. Maslo, J. Maslo, D. Kružliak, Kupec (46. Gerec) - Takáč, Qose, Kochan - Daniel (90. Kostadinov), Haskič, Gal Andrezly (84. Menich)

Góly: 64. Qose, 78. D. Kružliak (z 11 m)

Žlté karty: 10. Haugen, 87. Karadas (obaja Bergen)

Rozhodovali: Artyom Kuchin – Evgenij Belskij, Anatoli Hodin (všetci Kazachstan)

Diváci: 4688

Liptáci vstúpili do zápasu aktívne, hneď v úvode zahrávali rohový kop, domáci odpovedali protiútokom, ktorý však neslávil úspech a krátko na to sa na druhej strane dostával do šance Gal Andrezly, no v poslednej chvíli ho dokázal križovať vracajúci sa obranca. V 9. minúte sa hosťom podarilo zablokovať nepríjemnú strelu domáceho hráča a následne videl žltú kartu za filmovanie Haugen. O osem minút neskôr Takáč potiahol útok hostí po pravom krídle a prihral pred bránu Gal Andrezlymu, no tomu lopta nesadla na nohu podľa predstáv. V 20. minúte to skúsil spoza veľkého vápna Kristiansen, ale mieril nad. Po piatich minútach preveril Macíka strelou z uhla Skaanes a ružomberský gólman bol na mieste. V 32. minúte Daniel vyslal strelu na domácu bránu, no Horwath ju chytil. O dve minúty neskôr sa dostal do krátkeho samostatného úniku Skaanes, lenže krížnou strelou minul vzdialenejšiu žrď. Aktívna hra oboch celkov pokračovala aj ďalej a v 37. minúte obranca zblokoval Kochanovu strelu.

Hneď v úvode druhého dejstva pálil Nouri spoza veľkého vápna a tento pokus letel nad brvno. V 50. minúte zahrávali Ružomberčania rohový kop a po ňom hlavou tesne minul bránu Ján Maslo. Po tejto situácii boli hostia aktívnejší ako ich súper, no nedarilo sa im dostať do zakončenia. V 62. minúte vyslal Gerec krížnu strelu z vnútra pokutového územia, ale tá tesne minula vzdialenejšiu žrď. O dve minúty neskôr zahrávali hostia rohový kop a po ňom otvoril skóre Qose – 0:1. Už v 66. minúte mohol vyrovnať Orlov, keď jeho hlavičku po rohu chytil Macík. O jedenásť minút neskôr bol v domácom veľkom vápne faulovaný Takáč a pokutový kop premenil Kružliak – 0:2. Za tohto stavu už postupovali hostia. V 82. minúte mohol domácich vrátiť do dvojzápasu Orry Larsen a o minútu neskôr aj Sørensen, no Macík predviedol dva výborné zákroky. Tri minúty pred koncom riadneho hracieho času domáci hráč mieril na odkrytú časť ružomberskej svätyne, ale brankára zastúpil Kružliak. V 90. minúte vystrelil spoza šestnástky tesne nad brvno Orry Larsen.

Počas šesťminútového nadstaveného času sa už futbalisti spod Čebraťa ubránili a po víťazstve 2:0 postúpili do tretieho predkola Európskej ligy, v ktorej si zmerajú sily s anglickým Evertonom FC.

Ohlasy trénerov

Norbert Hrnčár (tréner Ružomberka): „Odohrali sme fantastický zápas a to, že sme sem prišli postúpiť, čo sme tvrdili pred zápasom, nebola len fráza, ale naozaj realita. Myslím, že priebeh zápasu a fantastický výkon k tomu to aj potvrdili. Zápas bol zvládnutý aj po taktickej stránke, súpera sme prekvapili zmenou rozostavenia v druhom polčase. Na tú chvíľu sme si počkali. Bolo to v taktickom pláne a boli sme na to pripravení. Už počas týždňa sme to plánovali a pripravovali, takže po tejto stránke bol zápas skvelý. Teraz hurá na Everton. Myslím, že je to niečo úžasné, že do Ružomberka po jedenástich rokoch prišla Európska liga a zrazu budeme mať sviatok, keď príde do Ružomberka hrať Everton. Dovolím si tvrdiť už teraz, že štadión bude vypredaný. Pre takéto chvíle sa oplatí robiť futbal, oplatí sa naozaj tvrdo pracovať a pre chalanov je to zaslúžená, obrovská odmena.“