7.7.2022

Veľa šancí a dvojgólový náskok pred odvetou + FOTO, VIDEO

Vo štvrtok 7. júla 2022 odohral Ružomberok úvodný domáci zápas prvého predkola Európskej konferenčnej ligy UEFA s litovským klubom FK Kauno Žalgiris.
2:0 (1:0)
Štadión MFK Ružomberok
1. predkolo
MFK Ružomberok vs FK Kauno Žalgiris

MFK Ružomberok: Krajčírik – Fabiš, Maslo, Mojžiš, Madleňák – Luterán – Gerec (74. Kelemen), Kochan, Domonkos (60. Lichý), Regáli (74. Morong) – Bobček (60. Tučný)

FK Kauno Žalgiris: Mikelionis – Vaitkunas, Dapkus, Šilkaitis (56. Anisas), Pejić – Pilibaitis (83. Kyode) – Bahlouli (56. Sangare), Girdvainis, Naah, Sirgedas (68. Trotman) – Thuique

Góly: 13. Pilibaitis (vla.), 68. Gerec

Žltá karta: 43. Maslo (RUZ)

Rozhodovali: Orlic – Vicol, Rosca

Diváci: 2229

Prvé vážnejšie šance mali hostia. V 7. minúte Pejić našiel centrom z ľavej strany Sirgedasa, ktorého nebezpečnú hlavičku vyrazil Krajčírik na rohový kop. Po tejto štandardnej situácii nastal závar pred domácou bránou, ale Liptáci ho ustáli. Po týchto momentoch prebrali iniciatívu domáci futbalisti. V 13. minúte Pilibaitis zblokoval Madleňákovu loptu do vlastnej brány – 1:0. O sedem minút Mikelionis zneškodnil Regáliho strelu spoza šestnástky. V 28. minúte namieril Domonkos z hranice veľkého vápna nad brvno. Po troch minútach pohrozili hostia, keď Sirgedas išiel na bránu, lenže málo razantným zakončením nezaskočil Krajčírika. V 42. minúte letela pekná Bobčekova strela spoza šestnástky tesne nad brvno.

V 60. minúte po výbornej práci Regáliho vypálil Luterán tesne vedľa. Po štyroch minútach to skúsil z väčšej vzdialenosti Fabiš, lenže strelou po zemi minul bránu. V 68. minúte si Gerec nabehol na center z pravej strany a krásnou hlavičkou zvýšil domáci náskok na 2:0. Po štyroch minútach Regáli našiel na hranici veľkého vápna Tučného, ktorý vystrelil tesne nad. V 75. minúte zahrávali Liptáci rohový kop a po ňom Lichého strela z vnútra šestnástky lízala brvno. Po troch minútach na opačnej strane Pilibaitis vystrelil spoza šestnástky nad brvno domácej svätyne. V 85. minúte Kelemen vo veľkej šanci hlavičkoval vedľa vzdialenejšej žrde.

Ružomberok zvíťazil v domácom stretnutí 2:0. Odveta sa uskutoční vo štvrtok 14. júla 2022 o 18:00 SEČ (19:00 tamojšieho času) v litovskom meste Marijampolé.

Peter Struhár (tréner Ružomberka): „Ďakujem trénerovi, že nám pogratuloval k výsledku. Musím povedať, že na začiatku zápasu sme boli trošku nervózni. Súper si vytvoril veľkú príležitosť, kde nás podržal Ivan Krajčírik, ale naša hra, s ktorou sme sa chceli presadzovať, bola v podstate od začiatku. Hrali sme vysoký pressing v útočnej zóne, kde sme chceli pritlačiť súpera a získavať lopty, lebo vieme, že je to mužstvo, ktoré chce hrať futbal, čo sa nám darilo. Potom sme so získanými loptami išli do otvorenejšej obrany a vytvárali sme si šance. Musím pochváliť krajných bekov hlavne za prvý polčas, ktorí robili prievan nášmu súperovi. Boli sme za to odmenení Madleňákovým centrom a vyhrávali sme 1:0. Do druhého polčasu sme chceli vstúpiť veľmi aktívne, čo sa nám podarilo. Mali sme ďalšie gólové šance. Škoda, že sme skorej nestrelili druhý gól, ale nakoniec po peknej akcii z druhej strany Pišta Gerec po zmene, keď som ho vymenil za Bobčeka, sa presadil na hrote. Následne nám vyšli aj striedania s ďalšími hráčmi, ktorí oživili hru. Vedeli sme udržať naše vysoké tempo a intenzitu do konca zápasu. Som rád, že nejaké minúty odohrali noví hráči. Marko Kelemen mal veľkú šancu, tak isto aj navrátilec Filip Lichý mal veľkú šancu. Musím chlapcom poďakovať za kolektívny výkon. Nechali tam všetko, ale nemôžeme zaspať na vavrínoch. Je to, ako kolega povedal, len prvý polčas a musíme sa dobre pripraviť k súperovi.“

Rokas Garastas (tréner FK Kauno Žalgiris): „Gratulujem domácemu mužstvu k víťazstvu. Nie je to výsledok, ktorý sme očakávali v dnešnom zápase. Stále nie je koniec. Je to len polovica. Doma máme ešte jeden zápas, dva polčasy. Gratulujem Ružomberku k víťazstvu. Hral organizovane, mal vysoký pressing, dobrú defenzívu aj útočenie. Mal veľa šancí na strelenie gólu. Tráva bola trochu vysoká, čo možno bola výhoda domáceho mužstva.“